moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
SAROV w opcji

Czy ORP „Kormoran” zostanie wkrótce zmodernizowany do standardu pozostałych niszczycieli min projektu 258? Są na to duże szanse. W marcu okręt trafi do stoczni na planowaną wcześniej naprawę. Niewykluczone, że właśnie wówczas zostanie wyposażony w nowoczesny pojazd podwodny Saab Double Eagle SAROV, co będzie pierwszym krokiem w modernizacji jednostki.

 

ORP „Kormoran” to jednostka prototypowa. Do służby w marynarce wojennej został wcielony w listopadzie 2017 roku. Zanim jednak na dobre rozpoczął służbę, przeszedł szczegółowe badania eksploatacyjno-wojskowe. Ich wyniki stanowiły wskazówkę dla budowniczych kolejnych okrętów projektu 258. W efekcie seryjne jednostki – ORP „Albatros” i ORP „Mewa”, w pewnym stopniu różnią się od pierwowzoru. Mają na przykład mocniejszy ster strumieniowy, inny zestaw pojazdów podwodnych, a niebawem na ich pokładach zamontowane zostaną nowocześniejsze armaty. – ORP „Kormoran” prędzej czy później powinien jednak zostać dostosowany do tego standardu – podkreśla kmdr por. Michał Dziugan, dowódca 13 Dywizjonu Trałowców, w którym służą niszczyciele min.

Niewykluczone, że pierwszy krok ku temu zostanie wykonany niebawem. Po 20 marca ORP „Kormoran” zostanie skierowany do stoczni, gdzie czeka go tzw. naprawa średnia. Pod tą nazwą kryje się remont, który po określonym wcześniej okresie eksploatacji musi przejść każda jednostka. Ekipy stoczniowców przeprowadzą kompleksowy przegląd i konserwację wszystkich okrętowych mechanizmów, wymienią też zużyte elementy. Prace przeprowadzi Gdańska Stocznia „Remontowa” im. Józefa Piłsudskiego. Tyle że w przypadku „Kormorana” ich zakres może wykraczać poza standardowy remont. W dokumentację wpisane zostało bowiem jeszcze jedno zadanie – wymiana pojazdu podwodnego Morświn na Saab Double Eagle SAROV. W taki właśnie system zostały już wyposażone „Albatros” i „Mewa”.

REKLAMA

Double Eagle SAROV służy do identyfikacji obiektów w toni morskiej. Potrafi niszczyć miny, podkładając pod nie ładunki wybuchowe typu Toczek A i B. Pod wodą SAROV może działać jako pojazd półautonomiczny – korzysta wówczas z własnej baterii, zaś z pokładem połączony jest za pomocą światłowodu. Może też być sterowany i zasilany poprzez tak zwaną pępowinę. Rozwija prędkość do sześciu węzłów i schodzi na głębokość 300 m. Konstrukcja pojazdu umożliwia mu skuteczne działanie nawet na akwenach, gdzie występują silne prądy. W przypadku polskich okrętów to ważne o tyle, że w przyszłości mają one służyć w natowskich zespołach przeciwminowych. A te wiele zadań realizują na Morzu Północnym, gdzie panują zazwyczaj trudne warunki.

Morświn z kolei to pojazd skonstruowany na Politechnice Gdańskiej. Powstał na podstawie systemu podwodnego Ukwiał, z którego korzystały starsze niszczyciele min służące w polskiej marynarce. Zdaniem marynarzy w trudnych warunkach radził sobie jednak gorzej niż SAROV.

Zainstalowanie na pokładzie nowego systemu to zadanie dość skomplikowane. Wiąże się między innymi z wymianą wciągarki. Urządzenie trzeba by wpiąć też w system zarządzania walką. Przede wszystkim jednak SAROVA należałoby kupić u producenta. Polska co prawda już pewien czas temu zamówiła w firmie Saab trzy tego typu pojazdy, ale zgodnie z założeniem mają one trafić na kolejne trzy Kormorany II. Ich budowa ruszy niebawem. – Dostawa, montaż oraz integracja pojazdu Saab z systemami okrętowymi została zapisana w kontrakcie w tzw. prawie opcji – wyjaśnia ppłk Marek Chmiel, rzecznik Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Tak czy inaczej, najbliższe tygodnie pokażą, czy załoga ORP „Kormoran” dostanie nowy pojazd już teraz, czy może jeszcze chwilę przyjdzie jej poczekać. Planowany koszt remontu wraz z opcją dodatkową wynosi prawie 137 mln zł.

Tymczasem zanim „Kormoran” trafi do stoczni, marynarka oficjalnie wzbogaci się o kolejny okręt projektu 258. W połowie lutego do służby zostanie wcielona „Mewa”. Okręt został przekazany marynarce wojennej pod koniec ubiegłego roku. Uroczystość odbędzie się w Gdyni.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 8.FOW, SAAB

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1674052320
Najpóźniej za 1-2 dekady Kormorany będą niesamowicie przydatne do leżących na dnie Bałtyku beczek z niemiecką bronią biologiczną. Z tychże beczek niedługo będą wydobywać się toksyny i będzie konieczna ich dokładna lokalizacja za pomocą urządzeń na okrętach.
52-DA-1E-CB
~ja
1673968920
Świetnie. Czekamy na OSU 35K dla Kormorana.
84-52-C9-A7

USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
 
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Startuje „Jaskółka”
Pod okiem rangersów
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Śladem profesjonalistów
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Air Policing piątej generacji
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Na ratunek „Rudemu”
Wspólne zakupy amunicji
Nowatorskie manewry Marszałka
Garnizon US Army na stałe
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Słowo czekisty
NATO podsumowało 2022 rok
NATO patrzy na wschód
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Cegiełka na morzu
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Piekielny ogień w zasięgu ręki
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
F-35 w powietrzu
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Polski wkład w „Wisłę”
VIS na misję
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Wojna w świecie popkultury
Młot na dyktatora
To dobra ustawa dla wojska
Biały Dom o polskich MiG-ach
Karą mogła być tylko śmierć
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Celne oko strzelców CWZS-u
Będziemy produkować więcej amunicji
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Medic on the Battlefield
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Great Game on the Sea
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Na trasie legendarnego biegu
O pomocy dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO