Powstanie styczniowe było zaczątkiem odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku – mówili uczestnicy wernisażu wystawy plenerowej w Łazienkach Królewskich, poświęconej zrywowi sprzed 160 lat. Ekspozycję przygotowała Centralna Biblioteka Wojskowa. Podczas spotkania upamiętniono zmarłego niedawno prof. Zbigniewa Wawra, dyrektora Łazienek.
– Bohaterowie powstania styczniowego sprzed 160 lat pokazali, że Polska ma prawo do wolności – mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, podczas otwarcia wystawy plenerowej „Powstanie styczniowe 1863 roku”. Ekspozycja przygotowana przez Centralną Bibliotekę Wojskową jest prezentowana w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Minister Kasprzyk zaznaczył, że chociaż zryw zakończył się klęską, to tamta walka o godność i honor narodu ukształtowała kolejne pokolenie, które odzyskało niepodległość w 1918 roku. – Powstanie styczniowe zapoczątkowało naszą drogę do wolności – dodał dr Paweł Hut, dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej.
W odczytanym przez niego liście Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej, podkreślił, że walczący z poświęceniem powstańcy zapisali się w księgach chwały oręża polskiego, a ich wartości są przykładem oddania ojczyźnie. W tym samym duchu pismo do uczestników spotkania skierował dr Jan Tarczyński, dyrektor CBW. Zaznaczył, że zryw przeciwko rosyjskiemu zaborcy był walką o naszą wolność i tożsamość narodową.
„Powstanie miało znaczenie dla budowy naszej tożsamości i było drogą do kształtowania samodzielności narodowej” – napisała z kolei w swoim liście Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu. Dodała, że znaczenie zrywu jest ważne także w kontekście walki Ukraińców przeciwko temu samemu wrogowi – Rosji.
Podczas spotkania upamiętniono również zmarłego 12 grudnia 2022 roku śp. prof. Zbigniewa Wawra, współorganizatora wystawy i dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie, muzealnika i historyka wojskowości. – Potrzeba zgłębiania historii i edukowania o niej przyświecała mu cały czas i my tę misję kontynuujemy – zapewniała Marianna Otmianowska, p.o. dyrektor MŁK. Przypomniała, że do końca stycznia w pałacu Na Wodzie jest wystawiona księga kondolencyjna ku czci prof. Wawra.
Na wystawie na 30 planszach zaprezentowano unikatowe dokumenty i druki z epoki, grafiki, w tym autorstwa Artura Grottgera, pocztówki oraz biżuterię patriotyczną, drzeworyty i litografie z ówczesnej prasy, a także fotografie weteranów powstania, którzy w II Rzeczypospolitej byli otoczeni szczególną czcią. Pokazane materiały pochodzą przede wszystkim ze zbiorów CBW. – Na planszach przybliżyliśmy przyczyny wybuchu zrywu, kolejne jego etapy, poszczególne bitwy i potyczki oraz najważniejszych uczestników insurekcji – mówiła Karolina Paćko z CBW, kustosz wystawy.
Ekspozycja będzie dostępna do końca stycznia. Można ją oglądać na ogrodzeniu Łazienek Królewskich od strony Al. Ujazdowskich przy Belwederze.
autor zdjęć: MEiN, Anna Dąbrowska
komentarze