moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej szans na oficerskie gwiazdki

Ministerstwo Obrony Narodowej zwiększyło limity przyjęć na tegoroczne kursy oficerskie. Dodatkowe 41 miejsc, m.in. dla przyszłych psychologów wojskowych oraz oficerów w specjalności inżynieryjno-lotniczej, będzie czekało w akademiach: Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Lotniczej w Dęblinie. Zmiany związane są m.in. ze zwiększaniem liczebności polskiej armii.

Kursy oficerskie to, oprócz ukończenia studiów wojskowych, jedna z dróg, by zostać podporucznikiem. O udział w szkoleniu mogą ubiegać się zarówno cywile, jak i żołnierze zawodowi: podoficerowie i szeregowi.

Zgodnie z decyzją MON z września ubiegłego roku cztery wojskowe akademie zaplanowały w sumie 982 miejsca na tegorocznych kursach oficerskich. Teraz, w związku z rozwojem liczebności polskiego wojska, MON postanowiło zwiększyć limit przyjęć. Dodatkowe 41 miejsc będzie czekało w dwóch akademiach: Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Lotniczej w Dęblinie.

REKLAMA

Więcej psychologów i innych specjalistów

Od tej pory w Lotniczej Akademii Wojskowej zamiast 125 zainteresowanych szkolenie będzie mogło rozpocząć 145 chętnych. Dodatkowe 20 miejsc dotyczy wyłącznie kursu 12-miesięcznego dla osób ze środowiska cywilnego. Oprócz wcześniej zaplanowanych miejsc dla przyszłych specjalistów od ubezpieczenia lotów (5) oraz radiotechników (15), 20 słuchaczy będzie mogło odbyć szkolenie z zakresu specjalności inżynieryjno-lotniczej.

Z kolei we wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych, która pierwotnie miała przyjąć 493 kandydatów na oficerów, zostanie przyjętych 514 ochotników. – Dodatkowe miejsca będą czekały na kursie trzymiesięcznym, adresowanym zarówno do cywili, jak i żołnierzy zawodowych. Jest on przeznaczony m.in. dla przyszłych oficerów lekarzy, ratowników medycznych, teologów czy muzyków. Zgodnie z wcześniejszą decyzją miało się na nim szkolić 21 osób, teraz będą się szkoliły 42 osoby. Zamiast jednego kandydata na weterynarza wojskowego przyjmiemy dwóch, otwieramy też nabór do nowej grupy – przyszłych psychologów wojskowych, gdzie szkolenie będzie mogło przejść 20 kursantów – mówi kpt. Roksana Borowska, oficer prasowy AWL.

Bez zmian pozostają liczby miejsc na kursach oficerskich w WAT, która przyjmie w sumie 289 ochotników, oraz AWM, gdzie szkolenie będzie mogło rozpocząć 75 kandydatów na oficerów.

Nabór na szkolenie w toku

Przypomnijmy, że nabór na niektóre kursy trwa. Cywile mogą aplikować na trzymiesięczne szkolenie w AWL (siedem miejsc dla przyszłych prokuratorów wojskowych) oraz jedno z 65 miejsc na kursach w specjalnościach: eksploatacja systemów informatycznych, kryptologiczna i cyberbezpieczeństwa w WAT.

Chętni mogą wziąć udział również w 12-miesięcznych kursach. Poza Lotniczą Akademią Wojskową, gdzie limit miejsc został właśnie zwiększony, można także ubiegać się o udział w kursie w Akademii Wojsk Lądowych (129 miejsc), Wojskowej Akademii Technicznej (118) i Akademii Marynarki Wojennej (30). 24-miesięczne szkolenie przejdzie z kolei 15 kandydatów cywilnych, przyszłych specjalistów ruchu lotniczego.

Część kursów oficerskich jest przeznaczona wyłącznie dla żołnierzy. Półroczne szkolenie będzie mogło rozpocząć w tym roku ponad 355 podoficerów. Najwięcej z nich, bo 168, przyjmie AWL, a na WAT taką szansę będzie miało 106 podoficerów. 55 miejsc będzie z kolei czekało na LAW, a 15 w gdyńskiej AMW.

Szansę na zostanie oficerem mają też szeregowi. 168 z nich będzie się mogło szkolić w AWL, 15 w AMW, a 35 przyjmie LAW.

Aby ubiegać się o miejsce na kursie, zarówno cywile, jak i żołnierze zawodowi muszą spełnić określone warunki. To m.in. ukończone studia wyższe na kierunku wskazanym przez MON lub zamiennie z kierunkiem wykształcenia – doświadczenie oraz kwalifikacje przydatne w określonej specjalności (w przypadku żołnierzy). Szeregowi aplikujący na szkolenie muszą też mieć minimum trzyletni staż służby, a osoby chcące zostać wojskowymi medykami najpóźniej w dniu rozpoczęcia szkolenia muszą legitymować się prawem wykonywania zawodu.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Piotr Pytel

dodaj komentarz

komentarze


Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
 
Air Policing piątej generacji
NATO podsumowało 2022 rok
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
VIS na misję
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Na ratunek „Rudemu”
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Cegiełka na morzu
Słowo czekisty
Great Game on the Sea
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Na trasie legendarnego biegu
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Pod okiem rangersów
O pomocy dla Ukrainy
Karą mogła być tylko śmierć
Nowatorskie manewry Marszałka
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Startuje „Jaskółka”
F-35 w powietrzu
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
To dobra ustawa dla wojska
Medic on the Battlefield
Będziemy produkować więcej amunicji
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Garnizon US Army na stałe
Wspólne zakupy amunicji
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
NATO patrzy na wschód
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Wojna w świecie popkultury
Młot na dyktatora
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Celne oko strzelców CWZS-u
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Biały Dom o polskich MiG-ach
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Polski wkład w „Wisłę”
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Śladem profesjonalistów
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO