Uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci już mogą się zgłaszać do kolejnej edycji konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. Młodzież może spróbować swoich sił w czterech kategoriach: tekst piosenki, literackiej, plastycznej oraz scenariusz lekcji. Inicjatorką przedsięwzięcia jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Prace konkursowe można przesyłać do 24 marca.
Ogólnopolski konkurs historyczny „Polskie serce pękło. Katyń 1940” służy upamiętnieniu zbrodni katyńskiej i oddaniu hołdu zamordowanym w 1940 roku przez funkcjonariuszy NKWD polskim oficerom i jeńcom wojennym. – To, co dzieje się za wschodnią granicą, napad Rosji na Ukrainę, pokazuje, że metody Rosjan nie zmieniają się od lat. Dlatego warto mieć w pamięci sposoby ich działania z lat 1939–1940 – podkreśliła Elżbieta Witek, marszałek Sejmu, gdy kilka dni temu ogłaszała IV edycję inicjatywy.
Jak podała inicjatorka przedsięwzięcia, konkurs rozbudza ciekawość młodych ludzi na temat naszej najnowszej historii. W poprzednich trzech edycjach wzięło udział w sumie ponad 5 tys. uczniów z 2 tys. szkół.
W tym roku konkurs podzielony jest na cztery kategorie. Trzy z nich skierowane są do młodzieży w wieku 15–21 lat ze szkół ponadpodstawowych z Polski. W pierwszej kategorii zadaniem uczestników jest stworzenie ilustracji do publikacji na temat zbrodni katyńskiej. W kolejnej uczniowie mają przygotować tekst piosenki poświęconej tej zbrodni. Muzykę do utworu zwycięzcy nagra Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Trzecia kategoria to napisanie pracy literackiej w formie eseju, rozprawki, opowiadania, wywiadu lub sztuki teatralnej na temat: „To także walka. Codzienność polskich oficerów w obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku w latach 1939–1940”.
Na ten sam temat studenci, którzy nie ukończyli 26. roku życia, mają stworzyć scenariusz lekcji do szkoły ponadpodstawowej. Ich zadaniem jest opracowanie 45-minutowego konspektu zgodnego z podstawą programową i wzbogaconego m.in. o materiały źródłowe oraz ikonografię. – Ten temat jest bardzo interesujący, dotyczy bowiem nie tylko codziennego życia obozowego, lecz także działalności kapłanów różnych wyznań w tych trzech obozach – zauważyła marszałek Witek.
Każdy uczestnik konkursu może nadesłać jedną pracę, a zrobić to należy do 24 marca. Wyniki zostaną ogłoszone do 15 kwietnia. Na autorów zwycięskich prac w każdej kategorii czekają nagrody. Laureat pierwszego miejsca otrzyma laptop, drugiego – tablet, a trzeciego – czytnik e-booków.
W konkursowym komitecie honorowym pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy zasiadają: marszałek Elżbieta Witek, wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki. Szczegóły oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie organizatora.
autor zdjęć: Sejm RP
komentarze