moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki

Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia czekają ich już w marcu. Przez kolejne pół roku będą się szkolić z pododdziałami z kilku krajów. Polscy żołnierze, którzy wejdą w skład grupy bojowej sił zwiększonej gotowości NATO, są już w Rumunii. Choć to już dwunasta zmiana naszego kontyngentu, pod wieloma względami będzie ona wyjątkowa.

– Nastroje? Bardzo dobre. Cieszymy się na współpracę z sojusznikami i kolejne wyzwania. Bo choć nasi żołnierze wielokrotnie realizowali zadania poza granicami kraju, to misja w Rumunii będzie dla nas wszystkich nowym doświadczeniem – przyznaje mjr Katarzyna Lachowicz, dowódca XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Polacy w tej części świata są obecni od wiosny 2017 roku. Do tej pory jednak za wystawienie kontyngentu odpowiadała 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana. Teraz zadanie to po raz pierwszy przypadło 12 Brygadzie Zmechanizowanej ze Szczecina. Kontyngent niezmiennie liczy około 250 żołnierzy. Pochodzą oni z kilku jednostek rozsianych po Polsce, zaś do dyspozycji mają kilkanaście kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Będą realizować podobne zadania jak ich poprzednicy, tyle że w zupełnie innych warunkach geopolitycznych. – Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę mamy w Europie wielkoskalowy konflikt zbrojny. I ten czynnik został uwzględniony przy planowaniu naszych działań – przyznaje mjr Lachowicz. – Wojna wymusza zachowanie wzmożonej czujności. Musimy liczyć się z tym, że w każdej chwili gotowość naszych oddziałów może zostać podwyższona. Oczywiście w ramach międzynarodowej struktury, w której będziemy funkcjonować – dodaje oficer.

REKLAMA

Polscy żołnierze dołączą do grupy bojowej NATO. Mają szkolić się wspólnie z żołnierzami z Rumunii, Francji, Hiszpanii, Portugalii i Stanów Zjednoczonych. Samych ćwiczeń będzie więcej niż dotychczas. To efekt decyzji, jakie zapadły podczas natowskiego szczytu w Madrycie. W reakcji na agresywną politykę Kremla Sojusz zwiększył swoją obecność na południowo-wschodniej flance. Jesienią ubiegłego roku media donosiły, że na północ Rumunii zostali przerzuceni żołnierze amerykańskiej 101 Dywizji Powietrznodesantowej. To jedna z najbardziej znanych jednostek US Army, z długą historią. Brała udział w desancie na plaże Normandii, wojnach w Wietnamie i Zatoce Perskiej. Na południowej flance Amerykanie rozlokowali się nieopodal granicy rumuńsko-ukraińskiej. – Mamy szansę trenować w terenie, którego być może w przyszłości przyjdzie nam bronić – mówił wówczas cytowany przez „New York Times” gen. Joseph McGee, dowódca dywizji.

Tymczasem żołnierze XII zmiany PKW Rumunia udział w misji oficjalnie rozpoczną w połowie lutego. – Wcześniej czeka nas szkolenie adaptacyjne pod okiem kolegów z XI zmiany – tłumaczy mjr Lachowicz. A już w połowie marca Polacy wyjadą na poligon, aby uczestniczyć w swoich pierwszych międzynarodowych ćwiczeniach. Takich przedsięwzięć będzie kilka. Największe odbędzie się w środku lata przy okazji zakrojonych na szeroką skalę manewrów „Defender Europe 2023”. To cykliczne przedsięwzięcie, którego scenariusz zakłada przerzut wojsk USA do Europy. Amerykanie wraz z sojusznikami ćwiczą potem na kilkunastu poligonach w różnych częściach kontynentu. – Nasi żołnierze wezmą udział w jednej z odsłon „Defendera” pod kryptonimem „Scorpion Legacy”. Szczegóły ćwiczeń ciągle jeszcze są uzgadniane. Wiadomo jednak, że czeka nas forsowanie przeszkody wodnej – zaznacza dowódca XII zmiany PKW Rumunia.

Podczas uroczystego pożegnania żołnierzy, które odbyło się w połowie grudnia w Stargardzie, dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. bryg. Szymon Koziatek mówił: „Jestem głęboko przekonany, że znacząco przyczynicie się do wzmacniania bezpieczeństwa w tym rejonie Europy. Wasze bogate wyszkolenie i doświadczenie znajdą odzwierciedlenie w owocnej współpracy z lokalnymi władzami i żołnierzami sojuszniczych armii”. Misja potrwa pół roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 12 SDZ, 12 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Polskie MiG-29 dla Ukrainy
 
Cegiełka na morzu
NATO podsumowało 2022 rok
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Startuje „Jaskółka”
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Great Game on the Sea
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Biały Dom o polskich MiG-ach
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Celne oko strzelców CWZS-u
F-35 w powietrzu
Garnizon US Army na stałe
Na ratunek „Rudemu”
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
O pomocy dla Ukrainy
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Na trasie legendarnego biegu
Słowo czekisty
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Śladem profesjonalistów
Wspólne zakupy amunicji
Polski wkład w „Wisłę”
NATO patrzy na wschód
Pod okiem rangersów
Air Policing piątej generacji
VIS na misję
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Medic on the Battlefield
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Będziemy produkować więcej amunicji
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Karą mogła być tylko śmierć
To dobra ustawa dla wojska
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Wojna w świecie popkultury
Młot na dyktatora
Nowatorskie manewry Marszałka
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Milion Grotów dla sił zbrojnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO