moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Air Policing piątej generacji

NATO demonstruje solidarność i gotowość do reagowania na zagrożenia. W Polsce właśnie rozpoczął się dyżur holenderskich F-35. Myśliwce stacjonują pod Malborkiem i zostaną tu do końca marca. Ich dyżur będzie trwał nieprzerwanie 24 godziny na dobę. A ich obecność to także okazja, by polscy lotnicy poznali bliżej samoloty piątej generacji, z których wkrótce będą korzystać.

Osiem myśliwców F-35 oraz około 150 żołnierzy sił powietrznych Holandii przyleciało do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Od 1 lutego pełnią dyżur w ramach misji NATO Air Policing. Maszyny piątej generacji już od poniedziałku wykonują tzw. loty zapoznawcze nad rejonem ich odpowiedzialności, czyli wschodnią granicą Polski. Wszystkie mogą w każdej chwili zostać skierowane do wykonania misji w ramach Air Policing. Natomiast na co dzień 24-godzinne dyżury będą prowadzić cztery myśliwce, a kolejne cztery będą brały udział w ćwiczeniach.

 

REKLAMA

– Obecność holenderskich F-35 w Polsce to oczywiście bardzo czytelny, silny przekaz Sojuszu: demonstrujemy solidarność wobec zagrożeń! Ale jest też drugi wymiar tego wydarzenia, dla polskich sił powietrznych to niebywała okazja do zdobywania doświadczeń – mówi gen. bryg. Ireneusz Nowak, pełniący obowiązki inspektora sił powietrznych. – Holandia jest dla nas świetnym partnerem, ponieważ pięć lat temu wprowadziła do służby F-35. Wojsko Polskie także wkrótce otrzyma te myśliwce piątej generacji, dlatego doświadczenia Holendrów są dla nas na wagę złota – dodaje generał. Nie chodzi tylko o samo użytkowanie samolotów, lecz również o proces przebazowania ich oraz budowę infrastruktury tymczasowego kontyngentu. – Ze względów operacyjnych nie mogę mówić o szczegółach, natomiast to, w jaki sposób i jak szybko zbudowano w Holandii odpowiednią dla samolotów piątej generacji infrastrukturę, jest niesamowite. Warto wiedzieć, jak oni to zorganizowali – podkreśla gen. Nowak.

Ministerstwo Obrony Holandii podało, że specjalne namioty o właściwościach schronów dla F-35 stacjonujących w Polsce zostały zbudowane na lotnisku w Królewie Malborskim. Pracował nad tym zespół ponad 30 inżynierów i techników wojskowych. Pododdział lotników mieszka natomiast w hangarze, który od jakiegoś już czasu jest dostępny dla lotników z sojuszniczych armii, stacjonujących pod Malborkiem. Wcześniej korzystali z niego m.in. Włosi i Portugalczycy.

Generał Ireneusz Nowak podkreśla wagę wszystkich samolotów z państw Sojuszu, które będą ćwiczyć i stacjonować w Polsce. – To jest świetny przykład tego, na co stawia obecnie NATO. Chodzi o to, by mieć zdolność wykonywania zadań z różnych baz w Europie, to dziś niezmiernie ważne – wyjaśnia generał.

Holenderskie samoloty, tak jak pozostałe biorące udział w dyżurach Air Policing, znajdują się pod dowództwem Combined Air Operations Centre Uedem w Niemczech. „To wspaniałe doświadczenie móc rozmieścić nasze zaawansowane odrzutowce piątej generacji tutaj, w Malborku” – cytuje ppłk. Guido Scholsa, dowódcę holenderskiego oddziału F-35, Sojusznicze Dowództwo Powietrzne.  „Wysyłając osiem samolotów F-35, Holandia podkreśla swoje zaangażowanie w zbiorowe bezpieczeństwo w regionie i przyczynia się do zademonstrowania obecności NATO w powietrzu” – czytamy w komunikacie.

Misja holenderskich F-35 i ich załóg potrwa do końca marca. Maszyny nie po raz pierwszy dyżurują w ramach Air Policing. W kwietniu i maju zeszłego roku 4 samoloty F-35 stacjonowały w bułgarskiej bazie lotniczej Graf Ignatievo.

 

Ewa Korsak

autor zdjęć: Mirosław Gawroński, kpr. Joanna Wlazło

dodaj komentarz

komentarze


Polski wkład w „Wisłę”
 
Słowo czekisty
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Nowatorskie manewry Marszałka
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Great Game on the Sea
Garnizon US Army na stałe
Startuje „Jaskółka”
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Młot na dyktatora
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Pod okiem rangersów
NATO patrzy na wschód
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Wspólne zakupy amunicji
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Biały Dom o polskich MiG-ach
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Na trasie legendarnego biegu
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Air Policing piątej generacji
Śladem profesjonalistów
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
VIS na misję
Karą mogła być tylko śmierć
Na ratunek „Rudemu”
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Będziemy produkować więcej amunicji
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
O pomocy dla Ukrainy
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Cegiełka na morzu
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
To dobra ustawa dla wojska
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Medic on the Battlefield
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Celne oko strzelców CWZS-u
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
F-35 w powietrzu
NATO podsumowało 2022 rok
Wojna w świecie popkultury

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO