moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem

Prawie 4 tys. żołnierzy z siedmiu państw NATO bierze udział w ćwiczeniach „Slovak Shield ’23”, które właśnie rozpoczęły się na Słowacji. Wśród nich są również wojskowi z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Tym razem weszli w skład sił „czerwonych”, które będą realizować zadania ofensywne.

Dla 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej ćwiczenia faktycznie rozpoczęły się, zanim jeszcze wojskowi dotarli na poligon. – Pierwszym zadaniem, z którym się mierzyliśmy, było szybkie przemieszczenie sił na znaczną odległość – wyjaśnia mjr Damian Ćwierkiewicz, zastępca dowódcy 2 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej. Z koszar w Wędrzynie kilka dni temu wyruszyło w drogę 60 żołnierzy oraz 13 pojazdów różnego typu, w tym pięć transporterów opancerzonych Rosomak. Po pokonaniu prawie 1100 km komponent zameldował się w okolicach słowackiego miasta Zvolen. To właśnie tam przez najbliższe dwa tygodnie będą prowadzone międzynarodowe ćwiczenia pod kryptonimem „Slovak Shield ’23”.

 

REKLAMA

W tegorocznej edycji manewrów bierze udział około 4 tys. żołnierzy z siedmiu państw. Oprócz gospodarzy i Polaków są m.in. Węgrzy i Czesi. Na poligon Lešt przyjechali również żołnierze amerykańskiej Gwardii Narodowej ze stanu Illinois. – Uczestnicy zostali podzieleni na siły „niebieskich” i „czerwonych”. Nasi żołnierze znaleźli się w drugiej grupie – informuje mjr Ćwierkiewicz. Oznacza to, że wcielają się oni w rolę wojsk nieprzyjaciela. Zgodnie ze scenariuszem mają realizować zadania ofensywne. Będą podchodzić w pobliże pozycji „niebieskich”, prowadzić akcje rozpoznawcze, podejmować walkę, a także sprowadzać na pozycje przeciwnika ogień artylerii.

– Na czas ćwiczeń zostaliśmy podporządkowani 21 Batalionowi Zmechanizowanemu z miasta Prešov, a mamy współpracować z pododdziałami zmotoryzowanymi ze Słowacji, z Węgier, Niemiec i USA – zapowiada mjr Ćwierkiewicz. Po stronie „niebieskich” pierwsze skrzypce będą grać żołnierze międzynarodowej grupy bojowej, która na mocy ustaleń ubiegłorocznego szczytu NATO w Madrycie została rozlokowana na Słowacji. „Slovak Shield” stanie się dla niej testem gotowości do działania. W myśl wstępnych założeń „niebiescy” mają być wspomagani przez lotnictwo – śmigłowce bojowe oraz amerykańskie samoloty A-10 przeznaczone do bliskiego wsparcia wojsk lądowych.

– Ćwiczenia właśnie się rozpoczęły, ale pierwsze dni upływają pod znakiem zgrywania sił i łączności – tłumaczy mjr Ćwierkiewicz. Działania taktyczne powinny ruszyć w przyszłym tygodniu. Organizatorzy zadbali o to, by odbywały się one w warunkach jak najbardziej zbliżonych do realiów pola walki. Żołnierze korzystają z nowoczesnych symulatorów. Dzięki specjalnym nakładkom ich broń emituje laserową wiązkę. Jeśli dosięgnie ona celu, uruchomi czujnik na kamizelce czy pancerzu pojazdu. System zarejestruje trafienie, określając, jak wielkie szkody wyrządziło.

– Ciekawy jest także sam poligon. Tereny nizinne przechodzą tam w wyżynę, więc nasi żołnierze będą mieli okazję ćwiczyć w środowisku nieco odmiennym od tego, z którym mają do czynienia na co dzień – podkreśla oficer. Dodaje, że kompleks rozciąga się głównie na terytorium Słowacji, choć zahacza także o sąsiednie Węgry. – Podczas „Slovak Shield” żołnierze nie będą jednak przekraczać granicy – dodaje. Manewry potrwają dwa tygodnie.

„Slovak Shield” to flagowe ćwiczenia państw Grupy Wyszehradzkiej. – Żołnierze naszej brygady biorą w nich udział od 2015 roku – informuje por. Anna Dominiak, rzecznik 17 WBZ. Podczas tegorocznej edycji organizatorzy postanowili skupić się na taktyce, rezygnując z zadań ogniowych. Scenariusz manewrów wykorzystywał doświadczenia zaczerpnięte z wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: DGRSZ, Siły Zbrojne Czech

dodaj komentarz

komentarze


„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
 
Piekielny ogień dla polskiej armii
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Wojsko poza schematem
„Nasze granice w Monte Cassino”
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Bez szklanego sufitu
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Nowy wymiar wojska
Gotowi na dyżur w SON
Narada przed szczytem NATO
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Śladem profesjonalistów
Finlandia w NATO
Nowy regulamin dla żołnierzy
Razem gotowi na wszystko
Anakonda na Bałtyku
Włosi na straży polskiego nieba
Amunicja dla artylerzystów
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Litwini kupią zestawy Grom
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Polska wśród światowych liderów
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Czy pracownicy wojska założą mundury?
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WOT i „Anakonda”
Najsprawniejsi wieloboiści
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Uczniowska rywalizacja na drawskim poligonie
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Pół wieku w zespole
Jelcz szuka działki pod rozbudowę
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Topaz dla Bułgarii
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Do końca walczył z tyranią
Więcej miejsc na studiach w LAW
Słowa jak pociski
Breakthrough for the Polish Armed Forces
B9 stawia na solidarność
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Maszerowali, lecz nie ginęli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO