moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy

Ukraińskie siły zbrojne otrzymają Abramsy w wersji M1A1, a nie, jak początkowo zapowiadano, M1A2. Decyzja o przekazaniu na front czołgów w starszej wersji została ustalona z ukraińskimi władzami. – Pozwoli nam to znacząco przyspieszyć terminy dostaw i wzmocnić Ukrainę do jesieni tego roku – powiedział gen. Pat Ryder, rzecznik Pentagonu.

 

O skierowaniu czołgów Abrams do Ukrainy mówił pod koniec stycznia prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Amerykański przywódca zapowiedział wysłanie na front 31 Abramsów, co miało pozwolić ukraińskiemu wojsku sformować pododdział w sile jednego batalionu. Amerykanie obiecali Ukraińcom także pakiet szkoleniowy oraz części do serwisowania czołgów. Zgodnie z zapowiedziami amerykańskich polityków do Ukrainy miały trafić Abramsy w najnowszej wersji, czyli M1A2. Na dostawę nowoczesnego sprzętu ukraińscy pancerniacy musieliby jednak czekać ponad rok.

Najnowsze doniesienia zza oceanu mówią, że ukraińskie siły zbrojne otrzymają nie najnowsze, ale starsze wersje czołgów. Pentagon zdecydował o skierowaniu na front Abramsów, które są obecnie w posiadaniu armii amerykańskiej, czyli wersji M1A1. Jak podał wczoraj rzecznik Pentagonu, gen. Pat Ryder, decyzję tę podjęto w porozumieniu z władzami Ukrainy, by przyspieszyć dostawy sprzętu na front. – Ukraina otrzyma starsze wersje czołgów Abrams M1A1, a nie, jak pierwotnie zapowiadano, M1A2. Ta decyzja pozwoli nam znacząco przyspieszyć terminy dostaw i zwiększyć zdolności obronne Ukrainy do jesieni tego roku – mówił gen. Ryder podczas konferencji prasowej.

REKLAMA

Na pytanie dziennikarzy, czy Abramsy wzmocnią Ukraińców w czasie zapowiadanej na wiosnę rosyjskiej ofensywy, gen. Ryder stwierdził, że czołgi będą przydatne w „średnim terminie”. – Odzyskanie terytorium w drodze ofensywy będzie oczywiście ważne, ale istotne będzie też utrzymanie tych zdobyczy, jak również długoterminowe odstraszanie rosyjskiej agresji – dodał rzecznik Pentagonu. Jak podają Amerykanie, obsługa starszej wersji maszyn, czyli M1A1, nie jest zbyt skomplikowana. Szkolenie podstawowe ukraińskich załóg ma potrwać kilka tygodni.

Do sprawy odniósł się wczoraj także rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Polityk na antenie telewizji MSNBC przyznał, że administracja amerykańska pracuje nad przyspieszeniem procesu dostaw Abramsów do Ukrainy. Dodał, że dodatkowym wyzwaniem jest przygotowanie całego łańcucha dostaw, aby utrzymywać maszyny w sprawności. Według agencji AP do Ukraińców trafią starsze wersje czołgów, ale już po remoncie. Może to zająć od ośmiu do dziesięciu miesięcy.

Amerykańska administracja poinformowała wczoraj również o przyspieszeniu dostaw do Ukrainy systemów obrony przeciwrakietowej Patriot. W Oklahomie dobiega końca szkolenie pierwszej, 65-osobowej grupy, która zajmie się obsługą amerykańskich systemów już na froncie. Żołnierze ukraińscy przejdą jeszcze szkolenia z obsługi Patriotów w Europie. Rzecznik Pentagonu odmówił udzielenia szczegółowych informacji na ten temat. Potwierdził tylko, że USA „dostarczą Patrioty na miejsce w przyspieszonym terminie”.

W poniedziałek, 20 marca, Biały Dom poinformował o przyznaniu Ukrainie nowego pakietu pomocy wojskowej. Chodzi o sprzęt o wartości 350 mln dolarów. Amerykanie zdecydowali o przekazaniu m.in. amunicji do systemu HIMARS, haubic, bojowych wozów piechoty Bradley, broni przeciwpancernej, amunicji artyleryjskiej, łodzi patrolowych i pocisków rakietowych HARM.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Thomas Alvarez

dodaj komentarz

komentarze


Razem gotowi na wszystko
 
Jelcz szuka działki pod rozbudowę
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
WOT i „Anakonda”
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Włosi na straży polskiego nieba
Litwini kupią zestawy Grom
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Piekielny ogień dla polskiej armii
B9 stawia na solidarność
Finlandia w NATO
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Amunicja dla artylerzystów
Śladem profesjonalistów
Bez szklanego sufitu
Wojsko poza schematem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Do końca walczył z tyranią
Anakonda na Bałtyku
Czy pracownicy wojska założą mundury?
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Słowa jak pociski
„Nasze granice w Monte Cassino”
Więcej miejsc na studiach w LAW
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Topaz dla Bułgarii
Polska wśród światowych liderów
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Gotowi na dyżur w SON
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Narada przed szczytem NATO
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Uczniowska rywalizacja na drawskim poligonie
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Pół wieku w zespole
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Maszerowali, lecz nie ginęli
Nowy wymiar wojska
Nowy regulamin dla żołnierzy
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Najsprawniejsi wieloboiści
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO