moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy

Ukraińskie siły zbrojne otrzymają Abramsy w wersji M1A1, a nie, jak początkowo zapowiadano, M1A2. Decyzja o przekazaniu na front czołgów w starszej wersji została ustalona z ukraińskimi władzami. – Pozwoli nam to znacząco przyspieszyć terminy dostaw i wzmocnić Ukrainę do jesieni tego roku – powiedział gen. Pat Ryder, rzecznik Pentagonu.

 

O skierowaniu czołgów Abrams do Ukrainy mówił pod koniec stycznia prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Amerykański przywódca zapowiedział wysłanie na front 31 Abramsów, co miało pozwolić ukraińskiemu wojsku sformować pododdział w sile jednego batalionu. Amerykanie obiecali Ukraińcom także pakiet szkoleniowy oraz części do serwisowania czołgów. Zgodnie z zapowiedziami amerykańskich polityków do Ukrainy miały trafić Abramsy w najnowszej wersji, czyli M1A2. Na dostawę nowoczesnego sprzętu ukraińscy pancerniacy musieliby jednak czekać ponad rok.

Najnowsze doniesienia zza oceanu mówią, że ukraińskie siły zbrojne otrzymają nie najnowsze, ale starsze wersje czołgów. Pentagon zdecydował o skierowaniu na front Abramsów, które są obecnie w posiadaniu armii amerykańskiej, czyli wersji M1A1. Jak podał wczoraj rzecznik Pentagonu, gen. Pat Ryder, decyzję tę podjęto w porozumieniu z władzami Ukrainy, by przyspieszyć dostawy sprzętu na front. – Ukraina otrzyma starsze wersje czołgów Abrams M1A1, a nie, jak pierwotnie zapowiadano, M1A2. Ta decyzja pozwoli nam znacząco przyspieszyć terminy dostaw i zwiększyć zdolności obronne Ukrainy do jesieni tego roku – mówił gen. Ryder podczas konferencji prasowej.

Na pytanie dziennikarzy, czy Abramsy wzmocnią Ukraińców w czasie zapowiadanej na wiosnę rosyjskiej ofensywy, gen. Ryder stwierdził, że czołgi będą przydatne w „średnim terminie”. – Odzyskanie terytorium w drodze ofensywy będzie oczywiście ważne, ale istotne będzie też utrzymanie tych zdobyczy, jak również długoterminowe odstraszanie rosyjskiej agresji – dodał rzecznik Pentagonu. Jak podają Amerykanie, obsługa starszej wersji maszyn, czyli M1A1, nie jest zbyt skomplikowana. Szkolenie podstawowe ukraińskich załóg ma potrwać kilka tygodni.

Do sprawy odniósł się wczoraj także rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Polityk na antenie telewizji MSNBC przyznał, że administracja amerykańska pracuje nad przyspieszeniem procesu dostaw Abramsów do Ukrainy. Dodał, że dodatkowym wyzwaniem jest przygotowanie całego łańcucha dostaw, aby utrzymywać maszyny w sprawności. Według agencji AP do Ukraińców trafią starsze wersje czołgów, ale już po remoncie. Może to zająć od ośmiu do dziesięciu miesięcy.

Amerykańska administracja poinformowała wczoraj również o przyspieszeniu dostaw do Ukrainy systemów obrony przeciwrakietowej Patriot. W Oklahomie dobiega końca szkolenie pierwszej, 65-osobowej grupy, która zajmie się obsługą amerykańskich systemów już na froncie. Żołnierze ukraińscy przejdą jeszcze szkolenia z obsługi Patriotów w Europie. Rzecznik Pentagonu odmówił udzielenia szczegółowych informacji na ten temat. Potwierdził tylko, że USA „dostarczą Patrioty na miejsce w przyspieszonym terminie”.

W poniedziałek, 20 marca, Biały Dom poinformował o przyznaniu Ukrainie nowego pakietu pomocy wojskowej. Chodzi o sprzęt o wartości 350 mln dolarów. Amerykanie zdecydowali o przekazaniu m.in. amunicji do systemu HIMARS, haubic, bojowych wozów piechoty Bradley, broni przeciwpancernej, amunicji artyleryjskiej, łodzi patrolowych i pocisków rakietowych HARM.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Thomas Alvarez

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
 
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Docenić „misjonarzy”
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce
„Osiodłać krowę”
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Eurosatory 2024: festiwal premier
Policjanci szkolą wojsko
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Czołgi K2. Made in Poland
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
AWACS-y dostarczone
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Plan na szczyt
M-ATV po polsku
Pierwsi za sterami Apache
NATO on Northern Track
Spadochroniarze w operacji TALO
Ameryka daje wsparcie
Incydent lotniczy
Borsuk w Paryżu
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Mistrzowie Spike`ów
„Pierwsza Drużyna” na start
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
„Czarownice” nad Londynem
Gortat Team vs drużyna NATO
Eurosatory 2024 idą na rekord
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Sztandar dla cyberwojsk
Sześcioosobowe armie na start!
Przez Dunaj do Rumunii
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
„Umieram jak Polak”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koszykarskie święto w Łodzi
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
FA-50 polecą na przegląd do Bydgoszczy
Podróż w ciemność
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Zbrodnicza farsa
Paryskie trendy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Siła z morza
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kajakarze i wioślarze na podium
Pokazali swoją siłę
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Sportowa rywalizacja weteranów misji
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Terytorialsi przybliżają historię „Kruszynki”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO