moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Startuje „Jaskółka”

Uroczystość cięcia blach na czwarty okręt typu Kormoran II odbyła się we wtorek w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding. To symboliczny początek budowy jednostki, która będzie nosiła nazwę ORP „Jaskółka”. Do służby powinna wejść w 2026 roku. Trafi do 12 Dywizjonu Trałowców 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Niszczyciel min, którego budowa rozpoczęła się dziś w gdańskiej stoczni, otworzy drugą serię jednostek projektu 258. W marynarce wojennej służą już trzy Kormorany II – prototypowy ORP „Kormoran” oraz seryjne ORP „Albatros” i ORP „Mewa”. Wszystkie trafiły do 13 Dywizjonu Trałowców, który podlega co prawda 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, ale stacjonuje w Gdyni. Okręty są przeznaczone do poszukiwania klasyfikacji, niszczenia, ale też stawiania min morskich. Dysponują nowoczesnym wyposażeniem, między innymi całą paletą pojazdów podwodnych. W swojej klasie są zaliczane do ścisłej światowej czołówki. Udana finalizacja projektu sprawiła, że resort obrony podjął decyzję o jego kontynuacji. W czerwcu ubiegłego roku podczas święta marynarki wojennej wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał w Świnoujściu kontrakt na budowę trzech kolejnych Kormoranów. Prace nad pierwszym właśnie ruszyły. – Nowe okręty powinny wejść do służby w latach 2026–2027. Tym razem zasilą 12 Dywizjon Trałowców, który stacjonuje w Świnoujściu – wyjaśnia kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik świnoujskiej flotylli.

– To dla nas ważny dzień – podkreśla kmdr Piotr Sikora, dowódca 8 FOW. Przypomina, że polska marynarka od dłuższego czasu dąży do budowy nowoczesnych sił obrony przeciwminowej. – Oprą się one na trzech filarach. Wprowadzenie do służby drugiej serii Kormoranów II sprawi, że skompletujemy dwa z nich. Będziemy mieli nowoczesne okręty oraz rozbudowany pakiet różnego typu pojazdów podwodnych, które operują z ich pokładów. Do tego dojdą modernizowane i wyposażane w nowe zdolności trałowce 207. Pozostanie praca nad bezzałogowymi platformami nawodnymi – zaznacza oficer. Kmdr Sikora zwraca przy tym uwagę na jeszcze jedną rzecz. – Okręty drugiej serii będą właściwie identyczne jak te z serii pierwszej. Pozostajemy przy dotychczasowym wyposażeniu, nie zmieni się też konfiguracja bojowego centrum informacji. To znak, że idziemy dobrą drogą, a korekty, jakie wprowadziliśmy do projektu po wejściu do służby prototypowej jednostki, były optymalne – uważa kmdr Sikora. Kormorany zaliczane do jednostek seryjnych w porównaniu z ORP „Kormoran” (który do linii wszedł jeszcze pod koniec 2017 roku) mają nieco inny zestaw pojazdów podwodnych, mocniejszy ster strumieniowy, korzystają też z nowszego typu armaty.

Czwarty z Kormoranów będzie nosił nazwę ORP „Jaskółka”. – Tak samo nazywały się trzy inne okręty służące w naszej marynarce wojennej – informuje kmdr ppor. Lewandowski. Pierwszym był poniemiecki trałowiec redowy, który pod polską banderą pływał w latach 1921–1931. Drugim – pierwszy z serii sześciu trałowców redowych typu Jaskółka. – Były to pierwsze i zarazem jedyne w II RP okręty w całości zaprojektowane i zbudowane w kraju – wspomina rzecznik 8 FOW. Trałowiec pełnił służbę w latach 1931–1939. Podczas niemieckiej inwazji brał udział w obronie Wybrzeża. 14 września 1939 roku został zatopiony przez samoloty Luftwaffe. Niemcy wydobyli potem wrak i pocięli go na złom. Trzecia „Jaskółka” była zbudowanym w ZSRS trałowcem projektu 253Ł. Polska marynarka korzystała z tej jednostki w latach 1946–1950.

Budowa czwartego i piątego Kormorana ruszy niebawem. Wiadomo już, że okręty otrzymają nazwy ORP „Rybitwa” i ORP „Czajka”. W ten sposób marynarka po raz kolejny nawiąże do Jaskółek z lat 30.

Niszczyciele min projektu 258 są budowane przez konsorcjum, w którego skład, prócz stoczni Remontowa Shipbuilding, wchodzą jeszcze PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni oraz gdyński Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej. 

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kpt. mar. Dariusz Konefał, Marcin Ryngwelski

dodaj komentarz

komentarze


Więcej miejsc dla dobrowolsów
 
Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce
Mistrzowie Spike`ów
Ameryka daje wsparcie
FA-50 polecą na przegląd do Bydgoszczy
„Czarownice” nad Londynem
Docenić „misjonarzy”
Zbrodnicza farsa
Pierwsi za sterami Apache
Borsuk w Paryżu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Incydent lotniczy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
„Umieram jak Polak”
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Paryskie trendy
„Osiodłać krowę”
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Podróż w ciemność
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koszykarskie święto w Łodzi
Terytorialsi przybliżają historię „Kruszynki”
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Przez Dunaj do Rumunii
NATO on Northern Track
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Czołgi K2. Made in Poland
Sztandar dla cyberwojsk
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Siła z morza
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Sześcioosobowe armie na start!
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Policjanci szkolą wojsko
Plan na szczyt
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Gortat Team vs drużyna NATO
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
M-ATV po polsku
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Pokazali swoją siłę
Spadochroniarze w operacji TALO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Pierwsza Drużyna” na start
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Eurosatory 2024 idą na rekord
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Eurosatory 2024: festiwal premier
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kajakarze i wioślarze na podium
AWACS-y dostarczone

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO