moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wolność w Oberlangen

78 lat temu ponad 1700 uczestniczek powstania warszawskiego zostało oswobodzonych ze Stalagu VI C – Oberlangen. Kobiety trafiły tam pod koniec 1944 roku po kapitulacji zrywu. Z niewoli uwolnili je żołnierze 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Historii więźniarek poświęcone było spotkanie w Centralnej Bibliotece Wojskowej.


Wyzwolenie obozu. Raport składa por. hm. Irena Mileska „Jaga”. Fot Wikipedia

– Wyzwolenie obozu w Oberlangen to niezwykła historia opowiadająca o walecznych kobietach, które kochały Polskę ponad wszystko i które 12 kwietnia 1945 roku otrzymały to, co najcenniejsze w życiu, czyli wolność – mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, na spotkaniu w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie. Zorganizowano je z okazji 78. rocznicy wyzwolenia Stalagu VI C – Oberlangen przez żołnierzy 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

Kasprzyk dodał, że Polacy uwolnili z obozu ponad 1700 kobiet – żołnierzy walczących wcześniej w powstaniu warszawskim i osadzonych w Oberlangen przez niemieckiego okupanta. – Dzięki tym dzielnym kobietom mamy dziś wolną Polskę, a dzięki ofierze i walce żołnierzy 1 Dywizji Pancernej wyzwolone zostały Francja, Holandia i Belgia – podkreślił szef UdsKiOR-u.

O historii więźniarek obozu opowiedział zebranym Arkadiusz Wingert, kierownik Ośrodka Informacji Naukowej CBW. Jak podał, w powstaniu warszawskim wzięło udział około 12 tys. kobiet: były to łączniczki, sanitariuszki, minerki, panie zatrudnione w służbie pomocniczej. Po kapitulacji zrywu część z nich opuściła miasto z ludnością cywilną, a blisko 3 tys. wyszło z Warszawy jako żołnierze. Trafiły do różnych niemieckich obozów, a pod koniec 1944 roku Niemcy umieścili ponad 1700 z nich w stalagu Oberlangen w północno-zachodnich Niemczech.

Obóz funkcjonował od 1933 roku, na początku jako miejsce przetrzymywania przeciwników reżimu nazistowskiego. Wiosną 1940 roku przekształcono go w obóz jeniecki i umieszczono w nim około 1400 polskich żołnierzy, którzy dostali się do niewoli w czasie kampanii wrześniowej. Po ich przeniesieniu do innego oflagu w Oberlangen przetrzymywano żołnierzy sowieckich, a następnie włoskich.

– Kiedy pod koniec 1944 roku trafiły tu panie z Armii Krajowej, powstał pierwszy w historii obóz jeniecki tylko dla kobiet – mówił Arkadiusz Wingert. Warunki panujące w Oberlangen były trudne. Brakowało opału, żywności, a pod koniec funkcjonowania stalagu nawet wody. Osadzone tam kobiety musiały pracować w kuchni, przynosząc chrust z lasu czy wydobywając torf do palenia. – Mimo to por. Maria Irena Mileska „Jaga”, polska komendantka Stalagu VI C, zorganizowała wewnętrzne obozowe konspiracyjne życie – podkreślił pracownik CBW. Odbywało się tam tajne nauczanie, organizowano też wydarzenia kulturalne, religijne i sportowe.

12 kwietnia 1945 roku przed bramą obozu zjawił się patrol 1 Dywizji Pancernej na czele z ppłk. Stanisławem Koszutskim, dowódcą 2 Pułku Pancernego. Kilkunastu żołnierzy wspartych przez czołg Sherman szybko złamało opór obozowej załogi. Maszyna staranowała bramę i Niemcy się poddali. „Koleżanki uważały, że to Anglicy lub Amerykanie i zaczęły mówić do nich po angielsku, a żołnierze na to, że są Polakami. To była ogromna radość i euforia” – tak moment oswobodzenia wspominała w 2019 roku podczas obchodów rocznicy wyzwolenia Bredy Jadwiga Wiśniewska „Sroka”, więźniarka obozu w Oberlangen.

W czasie uroczystości w CBW uczestnicy obejrzeli także fabularyzowany film dokumentalny „Oberlangen” z 2012 roku i zapoznali się z wydaną niedawno książką na ten sam temat. – Chciałam opowiedzieć o tych wspaniałych kobietach-powstańcach, pokazać ich hart ducha, odwagę, ale też poczucie humoru nawet w tak trudnych warunkach – mówiła Małgorzata Brama, autorka filmu i książki, reżyserka wielu filmów historycznych o powstaniu warszawskim i jego bohaterach. Dodała, że podczas pracy nad filmem rozmawiała z kilkunastoma paniami – więźniarkami Stalagu VI C, z których niestety wiele już odeszło na wieczną wartę. Na zakończenie spotkania szef UdsKiOR-u uhonorował osoby zasłużone w upamiętnianiu walk o polską niepodległość medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria”.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Wikipedia, Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Wszystkie misje AWACS-a
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Flota Bayraktarów w komplecie
By Polska była bezpieczna
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ameryka daje wsparcie
„Grand Quadriga ‘24”
Śladami ojca
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polska wiktoria na Monte Cassino
Serwis K9 w Polsce
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Krwawa noc pośród puszczy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wojna w świętym mieście, epilog
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Cień atomowej zagłady
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Broń Hitlera w rękach AK
Po śladach polskich bohaterów
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
They Will Check The Training Results in Combat
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Pierwsza Drużyna” na start
NATO on Northern Track
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pytania o europejską tarczę
Nowe zadania szefa SKW
Mobilne dowodzenie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Więcej hełmów dla żołnierzy
Na straży nieba
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO