moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Razem gotowi na wszystko

Uprowadzenie statku powietrznego, poszukiwanie rozbitków na morzu czy udzielenie wsparcia lotnikom, którzy katapultowali się z uszkodzonego samolotu – to tylko część wyzwań, którym musieli sprostać uczestnicy ćwiczeń „Renegade/Sarex ’23”. Wzięło w nich udział tysiąc osób: żołnierze, funkcjonariusze służb mundurowych oraz cywile.

„Renegade/Sarex” to ćwiczenia organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, których celem jest sprawdzenie procedur oraz gotowości wojska i innych służb do działań podczas sytuacji kryzysowych. Właśnie zakończyła się 16. edycja szkolenia. – Każdego dnia odczuwamy, że sytuacja bezpieczeństwa się zmienia. Niestety, nie na lepsze – powiedział gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych, podczas konferencji podsumowującej „Renegade/Sarex ’23”. Tym bardziej więc przetestowanie współpracy różnych służb jest tak ważne, podkreślają żołnierze.

Do działania zostali zaangażowani wojskowi ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych, funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej oraz Granicznej, medycy, służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR), a także systemu ratownictwa morskiego (SAR), przedstawiciele wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i Polskiego Czerwonego Krzyża.

Jakim wyzwaniom musieli sprostać mundurowi i cywile podczas „Renegade/Sarex ’23”? Gen. broni Piotrowski wyjaśnił, że ćwiczenia odbywały się na terenie dziewięciu województw i było w nie zaangażowanych w sumie tysiąc osób. Do ich zadań należało m.in. odnalezienie załogi statku powietrznego, który uległ awarii, i udzielenie jej wsparcia, zorganizowanie akcji poszukiwania rozbitej maszyny, prowadzanie misji poszukiwawczo-ratowniczych zarówno na morzu, w górach, jak i terenie zurbanizowanym, a także przeciwdziałanie atakom terrorystycznym. To wszystko nie udałoby się bez dobrej koordynacji działań wielu osób reprezentujących różne służby i podmioty.

Do akcji zostali zaangażowani m.in. żołnierze z zespołów poszukiwawczo-ratowniczych czterech brygad WOT-u. Za zabezpieczenie działań wojsk i służb w czasie katastrofy lotniczej odpowiadali żandarmi. – To zadanie, które realizujemy na co dzień – mówił płk Daniel Suski, szef Centrum Operacyjnego Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej. Ale, jak dodał, tym razem żandarmi działali w terenie bardzo zalesionym, co dodatkowo utrudniało zadanie.

Dowódca operacyjny poinformował, że wszystkie zaplanowane epizody ćwiczeń zostały zrealizowane i zakończyły się powodzeniem. – Zauważyliśmy przede wszystkim duży progres, jeśli chodzi o skrócenie łańcucha decyzyjnego – powiedział generał. Przypomniał, że jeszcze kilka lat temu, aby funkcjonariusz i żołnierz mogli współdziałać np. na pokładzie jednego śmigłowca, konieczne było uzyskanie odpowiedniej zgody na poziomie ministerialnym, a dziś sytuacja jest inna i wszystko przebiega sprawniej.

To jednak dopiero wstępne podsumowanie. Przebieg „Renegade/Sarex ’23” jest cały czas dokładnie analizowany. – Będziemy wyciągać wnioski i szukać słabych stron tych działań, bo takie też występują. Istotne jest to, aby je poprawić – zaznaczył. Dodał, że jeden z pierwszych wniosków dotyczy konieczności poprawienia łączności między przedstawicielami służb i innych instytucji, które brały udział w ćwiczeniach.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: sierż. Rafał Samluk / CC DORSZ, kpt. mar. Damian Przybysz / 3 FO, st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek / CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
 
Koszykarskie święto w Łodzi
„Umieram jak Polak”
Borsuk w Paryżu
Incydent lotniczy
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Plan na szczyt
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Sztandar dla cyberwojsk
Podróż w ciemność
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Sześcioosobowe armie na start!
Spadochroniarze w operacji TALO
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej miejsc dla dobrowolsów
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Eurosatory 2024: festiwal premier
Pierwsi za sterami Apache
Ameryka daje wsparcie
„Czarownice” nad Londynem
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Policjanci szkolą wojsko
Siła z morza
Pokazali swoją siłę
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Przez Dunaj do Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Kajakarze i wioślarze na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Terytorialsi przechodzą certyfikację
M-ATV po polsku
Czołgi K2. Made in Poland
AWACS-y dostarczone
„Osiodłać krowę”
Mistrzowie Spike`ów
„Pierwsza Drużyna” na start
Gortat Team vs drużyna NATO
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zbrodnicza farsa
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Paryskie trendy
Docenić „misjonarzy”
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce
Eurosatory 2024 idą na rekord
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
FA-50 polecą na przegląd do Bydgoszczy
Terytorialsi przybliżają historię „Kruszynki”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO