moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy nie ucierpieli w Kosowie

Ponad 30 żołnierzy sił pokojowych KFOR, głównie włoskiej i węgierskiej narodowości, zostało rannych w czasie starć z serbskimi demonstrantami w Zvečan na północy Kosowa. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych informuje, że wśród rannych nie ma polskich żołnierzy, choć biorą oni w działaniach prewencyjnych w miejscowościach gminy Zvečan.

Zamieszki w północnym Kosowie rozpoczęły się w piątek 26 maja. Wczoraj doszło do eskalacji. Kosowscy Serbowie protestują przeciwko nowo wybranym burmistrzom narodowości albańskiej. Wybory zostały przeprowadzone cztery miesiące temu, ale zamieszkujący gminę Zvečan Serbowie zabojakotowali je i wszczęli rozruchy. W miejscowości Leposavic obrzucili jajkami samochód nowego burmistrza, Albańczyka. Tłumy demonstrantów zebrały się również przed ratuszem w Zvečanie oraz Zubin Potoku.

Żołnierze sił pokojowych KFOR, którzy stacjonują w Kosowie z ramienia NATO, utworzyli kordony wzdłuż budynków, a w Leposavicu postawili zaporę z drutu kolczastego. W ten sposób chronili urzędników przed agresywnym tłumem i wtargnięciem Serbów do miejskiego ratusza. Okolicę patrolowały również śmigłowce wojsk biorących udział w misji.

W starciach ucierpiało ponad 30 żołnierzy KFOR, m.in. 11 Włochów oraz 19 Węgrów. Jak zapewnia Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, wśród rannych nie ma polskich żołnierzy. „W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją bezpieczeństwa w regionie, polscy żołnierze zaangażowani są w realizację zadań prewencyjnych oraz zabezpieczenie budynków administracji publicznej w gminie. W działaniach bierze udział około 100 żołnierzy i ponad 20 pojazdów”, poinformowało w komunikacie dowództwo.

Z kolei biuro prasowe KFOR zapewniło, że gen. dywizji Angelo Michele Ristuccia, dowódca misji, osobiście śledzi rozwój sytuacji i wyraża solidarność z żołnierzami NATO, którzy odnieśli obrażenia podczas starć, a także z ich rodzinami. „Obie strony muszą wziąć pełną odpowiedzialność za to, co się stało i zapobiec dalszej eskalacji, zamiast ukrywać się za fałszywymi narracjami”, cytuje dowódcę biuro prasowe. „KFOR będzie nadal podejmować wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia bezpiecznego środowiska i swobody przemieszczania się wszystkim społecznościom w Kosowie, zgodnie ze swoim mandatem opartym na rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1244 z 1999 r.”, czytamy w komunikacie.

O zaprzestanie brutalnych protestów apeluje również NATO. „Przemoc musi natychmiast ustać. Wzywamy wszystkie strony do powstrzymania się od działań, które jeszcze bardziej podsycają napięcia, oraz do zaangażowania się w dialog”, czytamy w komunikacie Sojuszu, który został opublikowany wczoraj wieczorem.

Sytuację w Kosowie skomentował również prezydent Serbii Aleksandar Vučić, który zaapelował do Serbów na północy Kosowa, by nie doprowadzali do konfrontacji z żołnierzami pełniącym mandat NATO. Wczoraj zapowiedział również, że pojawi się w miejscu, gdzie trwają zamieszki. Według prezydenta Vučića podczas interwencji sił KFOR 52 Serbów zostało rannych, z czego trzech ciężko.

Serbia utraciła kontrolę nad Kosowem po wybuchu wojny domowej w Jugosławii w 1999 roku i militarnej interwencji NATO. Od 2008 roku, czyli od chwili ogłoszenia przez Kosowo niepodległości, Belgrad nie uznaje niezależności swojej byłej prowincji. Na terenach Republiki Kosowa wciąż dochodzi do napięć na tle narodowościowym. 90% mieszkańców stanowią Albańczycy, a 7% – Serbowie, którzy mieszkają głównie na północy.

Ewa Korsak

autor zdjęć: st. szer. Sebastian Brzezina

dodaj komentarz

komentarze


Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
 
AWACS-y dostarczone
Pokazali swoją siłę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Czarownice” nad Londynem
Docenić „misjonarzy”
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Pierwsi za sterami Apache
Ameryka daje wsparcie
NATO on Northern Track
Plan na szczyt
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Eurosatory 2024 idą na rekord
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Przez Dunaj do Rumunii
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Siła z morza
„Pierwsza Drużyna” na start
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Kajakarze i wioślarze na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
FA-50 polecą na przegląd do Bydgoszczy
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
M-ATV po polsku
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Mistrzowie Spike`ów
Koszykarskie święto w Łodzi
Sztandar dla cyberwojsk
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Czołgi K2. Made in Poland
Eurosatory 2024: festiwal premier
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Spadochroniarze w operacji TALO
Terytorialsi przybliżają historię „Kruszynki”
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Zbrodnicza farsa
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Paryskie trendy
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce
Sześcioosobowe armie na start!
Policjanci szkolą wojsko
Incydent lotniczy
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Gortat Team vs drużyna NATO
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Podróż w ciemność
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
„Osiodłać krowę”
„Umieram jak Polak”
Borsuk w Paryżu
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO