moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Więcej miejsc na studiach w LAW

Resort obrony narodowej planuje zwiększenie limitu miejsc na studiach w Lotniczej Akademii Wojskowej. Zgodnie z projektem rozporządzenia zamiast 251 osób naukę na czterech kierunkach pierwszego roku w Dęblinie będzie mogło rozpocząć 300 ochotników. Choć nabór wniosków do tej uczelni już się zakończył, rywalizacja o indeks wciąż trwa.

Limit przyjęć osób na studia wojskowe w czterech wojskowych akademiach: Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Technicznej w Warszawie, Lotniczej w Dęblinie oraz Marynarki Wojennej w Gdyni corocznie określa minister obrony narodowej. Zgodnie z rozporządzeniem z 2022 roku uczelnie miały przyjąć na pierwszy rok studiów 2040 kandydatów na podchorążych. Teraz w resorcie obrony narodowej powstał projekt rozporządzenia, który zakłada zwiększenie tego limitu do 2089. Dodatkowe 49 miejsc ma przygotować dla kandydatów Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie. Decyzja ta jest związana z zakupem przez polskie wojsko nowych statków powietrznych FA-50 i F-35 oraz koniecznością wyszkolenia personelu sił powietrznych.

– Zmiana limitu wynika więc z potrzeb kadrowych armii. Za pięć lat przyjęci w tym roku na studia kandydaci zakończą bowiem edukację, zostaną promowani na stopień podporucznika i zostaną wyznaczeni na pierwsze stanowiska służbowe w siłach powietrznych – tłumaczą przedstawiciele MON.

Zgodnie z zapisami projektu rozporządzenia dodatkowe miejsca mają zostać przygotowane na wszystkich czterech kierunkach oferowanych przez LAW w tym roku. Na logistyce limit ma zostać zwiększony z 30 do 40 miejsc, na inżynierii bezpieczeństwa – z 25 do 35, na nawigacji z 60 do 81, a na lotnictwie i kosmonautyce z 136 do 144.

Jak podkreśla ppłk Jarosław Wojtyś, rzecznik prasowy LAW, nabór wniosków od zainteresowanych już się zakończył, a spora cześć osób, które złożyły wnioski, zaliczyła pierwsze etapy rekrutacji. – Część kandydatów na m.in. pilotów ma już za sobą badania lekarskie i psychologiczne oraz szkolenie preselekcyjne. Jeśli pozytywnie przeszli te etapy, przed nimi już tylko lipcowe egzaminy wstępne – mówi ppłk Wojtyś. Dodaje, że dla takich osób dodatkowe miejsca to bardzo dobra informacja. – Więcej miejsc to większa szansa na dostanie się na studia. A konkurencja jest spora, bo w internetowej bazie zarejestrowało się 1137 osób, w tym najwięcej na kierunku lotnictwa i kosmonautyki – mówi rzecznik prasowy LAW.

Na pozostałych uczelniach limit pozostał bez zmian. Na AWM kształcenie rozpocznie 175 osób, w AWL – 596, a w WAT – 1018. Kandydaci na studia w tych trzech akademiach będą w pierwszej kolejności zdawać egzaminy wstępne. Do badań lekarskich i psychologicznych przystąpią ci, którzy pomyślnie przejdą rekrutację.

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi ustawą o obronie ojczyzny nowo przyjęci podchorążowie we wszystkich czterech akademiach będą w trakcie całego pierwszego roku odbywać dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Ich uposażenie wyniesie tyle, ile pensja szeregowego zawodowego (obecnie to 4960 zł brutto, ale osoby do 26. roku życia nie płacą podatku). Na co najmniej trzy miesiące przed zakończeniem pierwszego roku studiów podchorąży będzie zobowiązany do złożenia wniosku do rektora uczelni o przyjęcie do służby zawodowej, a następnie do podpisania umowy zawierającej zapis o zwrocie kosztów utrzymania i nauki w wypadku rezygnacji ze studiów. Od drugiego roku podchorążowie będą już pełnić zawodową służbę wojskową. W zależności od stopnia wojskowego i roku studiów będą też rosły ich wynagrodzenia.

Paulina Glińska

autor zdjęć: LAW

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-litewskie konsultacje
 
Formoza. Za kulisami
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Serwis bliżej domu
Walka – tak, ale tylko polityczna
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Oczy na Kijów
RBN przed szczytem NATO
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Lato pod wodą
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Pancerniacy trenują cywilów
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
The Suwałki Gap in the Game
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
„Operacja borelioza”
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Z parlamentu do wojska
Mark Rutte pokieruje NATO
Wracajcie z medalami!
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Prezydent Zełenski w Warszawie
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Szkolenie na miarę czasów
Czujemy się tu jak w rodzinie
Spadochroniarze na warcie w UE
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Feniks – następca Mangusty?
Śmierć przyszła po wojnie
Roczny dyżur spadochroniarzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na ratunek… komandos
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Jak usprawnić działania służb na granicy
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Włoski Centauro na paryskim salonie
Pancerny sznyt
Olimp gotowy na igrzyska!
Szpital u „Troski”
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Za zdrowie utracone na służbie
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO