moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gotowi na dyżur w SON

Rozpoznać jaką substancją zostały skażone statki powietrzne, a następnie zneutralizować zagrożenie, zabezpieczyć niebezpieczne materiały na pokładzie okrętu, a także udzielić wsparcia grupie cywili z objawami zatrucia – to niektóre z zadań, jakim musieli sprostać wojskowi chemicy. Do działania podczas ćwiczenia „White Cloud” zaangażowano niemal tysiąc żołnierzy.


Siły Odpowiedzi NATO to pododdziały wydzielone z armii różnych państw, które w razie konfliktu lub sytuacji kryzysowej zostaną jako pierwsze wysłane do działania. Polska regularnie kieruje do tego zgrupowania swoje siły. Dyżury w ramach SON pełnią żołnierze różnych specjalności, m.in. chemicy. Gdyby w którejś części świata została wykorzystana broń chemiczna, jądrowa czy biologiczna przeciwko siłom NATO, to właśnie ich zadaniem byłoby rozpoznanie i zneutralizowanie skażenia.

Wojska chemiczne od 2004 r. regularnie wydzielają swoje siły i środki do poszczególnych Zestawów Sił Odpowiedzi NATO. Do tej pory trzykrotnie mieli okazję pełnić dyżury w tej wymagającej roli, w 2009, 2016 i 2020 roku. Kolejny rozpoczną 1 stycznia przyszłego roku.

Jednak, aby żołnierze mogli realizować zadania wynikające ze zobowiązań sojuszniczych, muszą wcześniej udowodnić, że są do tego dobrze przygotowani. Ich umiejętności są oceniane na podstawie natowskich standardów systemu CREVAL (ang. Combat Readiness Evaluation, czyli Ocena Gotowości Bojowej). Taka procedura została zrealizowana podczas ćwiczenia „White Cloud”. Wzięło w nim udział niemal tysiąc wojskowych, głównie z 4 Pułku Chemicznego. Ich działania wspierali żołnierze z 31 jednostek Wojska Polskiego, a także z Hiszpanii, Rumunii, Słowacji i Włoch. Sojusznicy mieli do dyspozycji 350 jednostek sprzętu.

REKLAMA

Główna część ćwiczenia „White Cloud” odbyła się na poligonie w Drawsku Pomorskim. To właśnie tam znajduje się specjalistyczny ośrodek umożliwiający prowadzenie szkolenia z przeciwdziałania zagrożeniom wynikającym z użycia broni masowego rażenia. Ale to nie wszystko. Żołnierze ćwiczyli także na terenie Komendy Portu Wojennego w Świnoujściu, 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach oraz w samym Drawsku Pomorskim.

– Podczas ćwiczeń staraliśmy się stworzyć warunki, które pozwolą nam ocenić jak żołnierze radzą sobie z całym spektrum zadań, z jakimi mogliby mieć do czynienia podczas dyżuru – mówi płk Mirosław Kobryń, szef Zarządu Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Dlatego chemicy musieli zainterweniować, gdy statki powietrzne zostały skażone nieznaną substancją chemiczną, a na pokładzie okrętu znaleziono sprzęt, który mógł posłużyć do jej rozprzestrzenienia. Pomagali cywilom, którzy zatruli się nieznaną substancją a także udzielali wsparcia osobom, które znajdowały się nieopodal samochodu, w którym eksplodował improwizowany ładunek wybuchowy. – Każdy żołnierz musi wiedzieć jak odnaleźć się w różnych sytuacjach, dlatego sprawdzaliśmy czy nasze pododdziały są przygotowane nie tylko do pobierania próbek skażeń, ich analizy i identyfikacji, ale również czy znają i potrafią zastosować procedurę MASCAL (postępowanie w przypadku zdarzenia w którym ucierpiało wiele osób), MEDEVAC (działania związane z transportem rannych do placówek medycznych), zapanować nad niespokojnym tłumem, a nawet udzielać informacji dziennikarzom podczas konferencji prasowej – wyjaśnia oficer. Dodaje także, że realizacja zadań podczas „White Cloud” wymagała od chemików ścisłej współpracy z żołnierzami wszystkich rodzajów sił zbrojnych, funkcjonariuszami innych służb i przedstawicielami administracji publicznej.

Ale to nie wszystko. Jak mówi płk Kobryń, dla uczestników ćwiczeń certyfikacja była nie tylko możliwością potwierdzenia swoich umiejętności. – W grupie zadaniowej na rzecz komponentu lądowego, morskiego, powietrznego i wojsk specjalnych będą współdziałały cztery kompanie. Każda z nich ma do tego odpowiednie zdolności, jednak różni je sprzęt, a także wykorzystywana podczas działań taktyka. Dzięki wspólnym ćwiczeniom mamy możliwość oceny, które rozwiązania i w jakich okolicznościach sprawdzą się najlepiej – wyjaśnia kierownik ćwiczenia.

A jak żołnierze poradzili sobie podczas ćwiczeń? – Jestem bardzo zbudowany tym, co zobaczyłem – mówi płk Kobryń. Zaznacza, że żołnierze zrealizowali wiele zadań, i przez cały czas obserwowali ich przedstawiciele Dowództwa Generalnego oraz komisji certyfikującej z Dowództwa Operacyjnego. – Oczywiście zawsze, szczególnie jak pracuje się w środowisku międzynarodowym, pojawiają się jakieś mankamenty. Tak było i tym razem. Jednak zaangażowanie ćwiczących było bardzo duże, więc sama certyfikacja została oceniona bardzo wysoko – zaznacza. Dodaje także, że mimo iż działania sojuszników zakończyły się sukcesem, wojskowi chemicy będą kontynuować wspólne ćwiczenia. Kolejne odbędą się jesienią.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 4pchem, DGRSZ

dodaj komentarz

komentarze


Brązowa czwórka podwójna
 
16 Dywizja świętuje
"Jesienny ogień” z ministrem
Przyszłość pod znakiem dronów
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
RBN o rezultatach szczytu NATO
Stawia na dobrą komunikację
Wojskowe kontrakty w USA
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Lecimy F-35
Wychodzi poza schematy
Konsekwentnie dąży do celu
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-koreańskie rozmowy
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Dwa medale w Budapeszcie
The Power of Buzdygany Awards
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Długi marsz na wschód
Plan misji „Air Defender”
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Szef MON-u o planach obrony kraju
Odliczanie do przysięgi
Czerwona powódź
Tak rodziła się konspiracja
Raki dla podhalańczyków
Z pułku w brygadę
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Wojsko pomoże Słoweńcom
Śladem profesjonalistów
Trening na awaryjnym lotnisku
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Abramsy jadą na ukraiński front
Polska rozdarta przez okupantów
Moc Buzdygana
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Nie uznaje półśrodków
Wirtualna walka na morzu
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Spełnia marzenia
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Szwedzi na „Czernickim”
Wyższe diety za służbę na granicy
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Nie płynie z nurtem
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Przysięga w Kolnie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO