moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Musimy stawiać czoła zagrożeniom

W 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej 256 ochotników, którzy zakończyli szkolenie podstawowe w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, złożyło przysięgę. – To bardzo dobrze ze względu na zagrożenia, którym stawić czoła musi wolny świat. Musimy wzmacniać Wojsko Polskie – mówił szef MON-u Mariusz Błaszczak podczas uroczystości w Tomaszowie Mazowieckim.

– Naszym celem jest zbudowanie tak silnego wojska, wyposażonego w tak nowoczesną broń, żeby agresor nie zdecydował się na napaść na Polskę – mówił Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony, podczas przysięgi żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej. W Tomaszowie Mazowieckim na sztandar przysięgało 256 ochotników (w tym 53 kobiety), którzy zakończyli 28-dniowe szkolenie podstawowe. Szkolili się w 25 BKP oraz 15 Brygadzie Wsparcia Dowodzenia z Sieradza.

Podczas uroczystości szef MON-u podziękował żołnierzom, którzy złożyli przysięgę i przypomniał, że wstąpili do wojska zgodnie z nową formułą, którą w ubiegłym roku wprowadziła ustawa o obronie ojczyzny, czyli w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. – Trzy czwarte spośród wszystkich żołnierzy DZSW postanowiło pozostać na szkoleniu specjalistycznym, czyli wybrało drogę służby jako żołnierze zawodowi – mówił wicepremier Błaszczak.
– To bardzo dobrze ze względu na zagrożenia, którym stawić czoła musi wolny świat, na napaść rosyjską na Ukrainę. Musimy wzmacniać Wojsko Polskie i robimy to konsekwentnie od 2015 roku – podkreślił minister. Jak podał, w 2015 roku armia liczyła 95 tys. żołnierzy, dziś jest ich 172,5 tys. – To jest dowód, że polskie władze poważnie traktują to wszystko, co związane jest z bezpieczeństwem naszej ojczyzny – zaznaczył Błaszczak.

REKLAMA

Jednocześnie szef MON-u zwrócił uwagę, że o sile polskiej armii musi stanowić nie tylko jej liczebność, lecz także nowoczesna broń, która trafia do jej wyposażenia. Poinformował, że m.in. w tym roku 25 BKP otrzyma nowe śmigłowce zamówione w PZL Świdnik, a proces modernizacji dotyczy wszystkich jednostek. – Odchodzimy od sprzętu postsowieckiego. Do wyposażenia trafia sprzęt nowoczesny, przetestowany w boju – mówił wicepremier. Jako przykład podał amerykańskie HIMARS-y, które sprawdzają się jako skuteczna broń w ręku Ukraińców.

– Zachęcam wszystkich, którzy jeszcze nie podjęli decyzji, co zamierzają robić zawodowo, żeby wstępowali do wojska – apelował Błaszczak. Zwrócił się także do uczniów szkół średnich, przypominając, że na uczelniach wojskowych przygotowano dla nich w tym roku dodatkowe miejsca. Na koniec szef MON-u podziękował najbliższym żołnierzy za wsparcie, jakiego im udzielają – Jestem przekonany, że są państwo dumni ze swoich synów i córek, i jeszcze raz podkreślam, że podjęta przez nich decyzja jest bardzo dobra dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny – zakończył
szef MON-u.

W imieniu ochotników, którzy złożyli dziś przysięgę, wystąpiła szer. Aleksandra Skoczewska z 25 BKP. – Wielu z nas zastanawiało się, czy sprostamy wymaganiom, które wojsko stawia kandydatom do służby. Nie było łatwo, ale zrobiliśmy to – przyznała szer. Skoczewska i dodała, że przysięga wojskowa to dla żołnierzy wyraz patriotyzmu i wartości, którym są wierni.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa umożliwia rozpoczęcie zawodowej służby w wojsku i jest pierwszym krokiem na drodze do powołania w szeregi zawodowców. Trwa 12 miesięcy i składa się z dwóch etapów: szkolenia podstawowego i specjalistycznego. Pierwszy, 28-dniowy etap kończy się przysięgą wojskową. Potem żołnierze, którzy nie chcą kontynuować szkolenia, zostają przeniesieni do rezerwy pasywnej, mogą też na swój wniosek trafić do terytorialnej służby wojskowej lub rezerwy aktywnej.

Pozostali ochotnicy odbywają trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne. Po jego ukończeniu mają pierwszeństwo w naborze w szeregi armii zawodowej, mogą też złożyć wniosek o przyjęcie do terytorialsów lub rezerwy aktywnej. Pierwsze szkolenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej rozpoczęło się w czerwcu 2022 roku. W zeszłym roku zgłosiło się do niej ponad 16 tys. osób.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Cyberżołnierze na szczycie NATO
 
Wychodzi poza schematy
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Czerwona powódź
Szwedzi na „Czernickim”
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Abramsy jadą na ukraiński front
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Wojskowe kontrakty w USA
Polska rozdarta przez okupantów
16 Dywizja świętuje
Wojsko pomoże Słoweńcom
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Dwa medale w Budapeszcie
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Szef MON-u o planach obrony kraju
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Z pułku w brygadę
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Odliczanie do przysięgi
Polsko-koreańskie rozmowy
Przysięga w Kolnie
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Wyższe diety za służbę na granicy
Nie płynie z nurtem
Plan misji „Air Defender”
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Polsko-czeska współpraca myśliwców
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Stawia na dobrą komunikację
Wirtualna walka na morzu
"Jesienny ogień” z ministrem
Śladem profesjonalistów
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Raki dla podhalańczyków
Tak rodziła się konspiracja
Brązowa czwórka podwójna
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Konsekwentnie dąży do celu
The Power of Buzdygany Awards
Długi marsz na wschód
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Spełnia marzenia
Trening na awaryjnym lotnisku
Lecimy F-35
Przyszłość pod znakiem dronów
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Nie uznaje półśrodków
Moc Buzdygana
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
RBN o rezultatach szczytu NATO
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO