moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Brązowe medale żołnierzy – na lodzie i ściance wspinaczkowej

Na rozgrywanych w Rotterdamie mistrzostwach świata w short tracku reprezentacja Polski wywalczyła jeden medal. Brąz zdobyła sztafeta mężczyzn w składzie: szer. Łukasz Kuczyński, szer. Michał Niewiński, Diané Sellier i Félix Pigeon. Natomiast st. szer. Aleksandra Mirosław była trzecia w zawodach o Puchar Europy we wspinaczce sportowej, które odbyły się w Lublinie.

St. szer. Aleksandra Mirosław podczas zawodów w Lublinie

Obaj szeregowi z brązowej sztafety na dystansie 5000 m są żołnierzami 9 Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie. W finale Biało-Czerwoni spotkali się z reprezentantami Chin, Korei Południowej i Holandii. Po spokojnej pierwszej części rywalizacji zawodnicy przystąpili do zaciętej walki o dogodne pozycje. Polacy prawie cały czas zajmowali czwarte miejsce. W strefie zmian na czwartym okrążeniu przed końcem wyścigu Félix Pigeon wyprowadził polską sztafetę na drugą pozycję. Niestety, na krótko. Przy następnym okrążeniu Diané Sellier biegł jako ostatni. Jako czwarty rozpoczynał też swoją zmianę na dwa okrążenia do mety szer. Michał Niewiński. Biegnący przed nim Holender wywrócił się jednak na wirażu i Polak awansował na medalową pozycję. Utrzymał ją do finiszu. Triumfowali Chińczycy przed Koreańczykami.

Złoci medaliści pokonali 5000 m w 7 min 18,47 s. Koreańczycy stracili do nich 0,23 s, a Polacy 0,63 s. Sztafeta gospodarzy uzyskała czas 7 min 24,65 s. Biało-Czerwonym przyszło trzykrotnie rywalizować w Rotterdamie z Holendrami. Najpierw minimalnie przegrali z nimi w ćwierćfinale, w którym wyprzedzili sztafetę z Korei Południowej i Włoch. Drugi raz Polacy spotkali się ze sztafetą gospodarzy w półfinale. Holendrzy ponownie triumfowali przed reprezentantami Polski – dwie pierwsze ekipy zamknęły drogę do finału łyżwiarzom z Kazachstanu i Belgii.

REKLAMA

Poza sztafetą mężczyzn innym polskim sztafetom nie udało się zakwalifikować do finału. Sztafeta mieszana – w składzie: szer. Łukasz Kuczyński, szer. Nikola Mazur, Diané Sellier i Kamila Stormowska – zajęła szóstą pozycję, a sztafeta kobiet – ósmą. W sztafecie kobiet pobiegły: Anna Falkowska, szer. Nikola Mazur, Kamila Stormowska i Gabriela Topolska. Natomiast w rywalizacji indywidualnej tylko szer. Michałowi Niewińskiemu udało się uplasować w czołowej dziesiątce – był ósmy w biegu na 1000 m.

Brązowy medal wywalczony przez sztafetę męską w Rotterdamie jest drugim w historii krążkiem mistrzostw świata polskiego short tracku. Ten pierwszy zdobyła w 2018 roku w Montrealu Natalia Maliszewska. Polka była druga w finale na 500 m.

Szer. Łukasz Kuczyński podczas zawodów.

W miniony weekend na podium stanęła również st. szer. Aleksandra Mirosław z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Polka zajęła trzecie miejsce w rywalizacji o Puchar Europy we wspinaczce sportowej. Zawodnicy walczyli o medale na ściance wspinaczkowej w hali Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W konkurencji wspinania na czas Biało-Czerwoni zdobyli dwa brązowe medale. Miejsca na podium zajęli: st. szer. Aleksandra Mirosław i Marcin Dzieński.

Do fazy pucharowej zawodów zakwalifikowało się pięć Polek: z najlepszym czasem – 6,53 s – st. szer. Aleksandra Mirosław i m.in. z piątym – 7,11 s – szer. Patrycja Chudziak, również reprezentantka CWZS-u. Mirosław i Chudziak pewnie awansowały do ćwierćfinału. Niestety, do półfinału awansowała już tylko Mirosław. Chudziak drogę do czołowej czwórki zamknęła Niemka Franziska Ritter. Ta sama zawodniczka była też lepsza od st. szer. Aleksandry Mirosław w wyścigu półfinałowym – Polka popełniła błąd i odpadła od ścianki. Złoto zdobyła Ritter, która w finale pokonała Włoszkę Beatrice Colli. W małym finale reprezentantka CWZS-u z czasem 6,38 s (najlepszym w całych zawodach) pokonała Hiszpankę Carlę Martínez Vidal. W rywalizacji mężczyzn triumfował Włoch Gian Luca Zodda. W pojedynku o brąz Marcin Dzieński wygrał z Austriakiem Kevinem Amonem. Polak wspinał się przez 5,29 s – 0,02 s zabrakło mu do rekordu Polski.

Dla st. szer. Aleksandry Mirosław start w Pucharze Europy był drugim w tym sezonie. W pierwszym – przed dwoma tygodniami – wywalczyła tytuł mistrzyni Polski. Oba występy zawodniczka potraktowała jako starty kontrolne przed tym najważniejszym w sierpniu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER, Aleksandra Mirosław

dodaj komentarz

komentarze


Święto Oddziału Specjalnego ŻW
 
Flota Bayraktarów w komplecie
By Polska była bezpieczna
Ameryka daje wsparcie
Nie szpital, a instytut
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
NATO on Northern Track
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Serwis K9 w Polsce
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Abramsy w pętli
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Śladami ojca
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Po śladach polskich bohaterów
Pływacy i maratończycy na medal
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Pierwsza Drużyna” na start
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Broń Hitlera w rękach AK
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Ryś” z laserem
Układ nerwowy Mieczników
Polska wiktoria na Monte Cassino
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
Wojna w świętym mieście, epilog
Zawsze gotowi do pomocy
Krwawa noc pośród puszczy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Grand Quadriga ‘24”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Na straży nieba
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wszystkie misje AWACS-a
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO