moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejni Ukraińcy gotowi do walki

W ciągu pięciu tygodni udało nam się skoordynować nasze drużyny, plutony, kompanie, a także udoskonalić taktykę – wylicza dowódca ukraińskiego batalionu piechoty zmotoryzowanej. To kolejny pododdział, który zakończył szkolenie w ramach unijnej misji CAT-C. Dziś w ośrodku szkoleniowym w Wędrzynie odbyło się jego pożegnanie.

Ukraińcy niebawem wyruszą na front. Wraz z nimi Wędrzyn opuszczają francuscy instruktorzy, którzy powrócą do macierzystych jednostek. W ich miejsce do Polski przyjadą kolejni specjaliści znad Sekwany. Na razie jednak w Wędrzynie pojawił się gen. bryg. Damien Wallaert, by wraz z dowódcą CAT-C, gen. bryg. Piotrem Fajkowskim podsumować ostatnie tygodnie szkolenia.

 

REKLAMA

W wędrzyńskim ośrodku do walki przygotowywał się batalion piechoty zmotoryzowanej. Ukraińscy żołnierze ćwiczyli pod okiem wspomnianych już instruktorów z Francji, ale też Polaków, Belgów i Finów. – W ciągu pięciu tygodni udało nam się skoordynować nasze drużyny, plutony i kompanie. Scaliliśmy nasze pododdziały, ale też udoskonaliliśmy taktykę działań na polu walki – podkreślał dowódca batalionu. Jego podwładni, jak mówił, zdobyli praktyczne umiejętności w dziedzinie inżynierii, rozpoznania, medycyny taktycznej, strzelania z broni ręcznej i snajperskiej, czy obsługi dronów. Kierowcy rozwijali umiejętności w prowadzeniu pojazdów opancerzonych. – Wsparcie Unii Europejskiej w walce z rosyjskim agresorem jest tutaj nieocenione – przekonywał oficer.

Według gen. bryg. Fajkowskiego, ukraińscy żołnierze udowodnili, że są dobrze przygotowani do przyszłych zadań. – Batalion czeka jeszcze synchronizacja na poziomie brygady. Zostanie ona przeprowadzona już na Ukrainie i będzie stanowiła ostateczne potwierdzenie gotowości pododdziału – zaznaczył. Sama misja CAT-C, jak podkreśla, to dowód, że Unia Europejska nie jest tylko organizacją skupioną na ekonomii i dbaniu o gospodarczy rozwój. Ważną kwestią jest dla niej także obronność i bezpieczeństwo kontynentu. Generał zapewnił przy tym Ukraińców, że w walce nie zostaną sami. – Dziś jest 772. dzień wojny. To znak, że kolonialna polityka Rosji i jej barbarzyńskie postępowanie nie zmienią się, póki wy tej walki nie wygracie. A cały cywilizowany świat będzie wam pomagał aż do zwycięstwa – stwierdził oficer. Jednocześnie odniósł się on do informacji z posiedzenia ministrów spraw zagranicznych państw NATO. Szef polskiego MSZ, Radosław Sikorski ogłosił w czwartek, że Sojusz stworzy specjalną misję na rzecz Ukrainy. – NATO będzie więc jeszcze bardziej niż dotąd zaangażowane w niesienie wam pomocy – zaznaczał gen. Fajkowski. Mało tego, podczas szczytu Sojuszu, który w lipcu odbędzie się w Waszyngtonie, przywódcy państw członkowskich skupią się między innymi na tak zwanej mapie drogowej, dotyczącej akcesji Ukrainy. – Z mojego punktu widzenia droga do przyszłości Ukrainy w wolnym i cywilizowanym świecie stoi otworem – zaznaczał gen. Fajkowski.

W podobnym tonie wypowiadał się francuski gen. Damien Wallaert. – Chciałbym wyrazić dumę z poziomu wyszkolenia, które osiągnęliście w tak krótkim czasie. Ten sukces zawdzięczacie swojej determinacji. Pracowaliście bez wytchnienia, w dzień i w nocy, w deszczu i chłodzie, z determinacją, która budzić musi najwyższy podziw – mówił zwracając się do ukraińskich żołnierzy. – Ten sukces był możliwy także dzięki naszemu wspólnemu zaangażowaniu. Wszyscy daliśmy z siebie to, co mamy najlepszego. Bo w pojedynkę idzie się szybciej, ale razem zachodzi się dalej – podsumowywał gen. Wallaert.

Unijna misja CAT-C (Combined Arms Training Command) ruszyła jesienią 2022 roku. Do tej pory instruktorzy z 27 państw Europy przeszkolili około 20 tys. ukraińskich żołnierzy. Treningi prowadzone są także w kilku ośrodkach na terenie Polski. Do służby na froncie przygotowują się tam między innymi czołgiści, saperzy, żołnierze wojsk zmechanizowanych i zmotoryzowanych oraz medycy. Wojskowi doskonalą taktykę, ale uczą się też obsługi nowego dla siebie sprzętu, choćby czołgów Leopard.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 11 DKPanc

dodaj komentarz

komentarze


MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Bohater odtrącony
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Broń Hitlera w rękach AK
Nowe zadania szefa SKW
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Śladami ojca
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
„Grand Quadriga ‘24”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Układ nerwowy Mieczników
Cień atomowej zagłady
Zawsze gotowi do pomocy
Wojna w świętym mieście, epilog
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Pływacy i maratończycy na medal
By Polska była bezpieczna
Flota Bayraktarów w komplecie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pytania o europejską tarczę
Serwis K9 w Polsce
Polska wiktoria na Monte Cassino
Abramsy w pętli
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polki pobiegły po srebro!
Po śladach polskich bohaterów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Pierwsza Drużyna” na start
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wszystkie misje AWACS-a
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO