moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Serwis K9 w Polsce

Nie tylko zakupy, ale też transfer technologii, produkcja i serwis. W piątek zostało zawarte porozumienie zacieśniające współpracę między firmami Huta Stalowa Wola i Hanwha Aerospace. Dokument otwiera drzwi m.in. do eksportu niektórych produktów z oferty obu podmiotów.

Porozumienie dotyczące polsko-koreańskiej współpracy zostało zawarte w piątek w siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Dokument, który podpisali Grzegorz Szydło z Huty Stalowa Wola i Boo-Hwan Lee, wiceprezes Hanwha Aerospace, to pierwszy krok ku zyskaniu przez polski podmiot nowych zdolności.

Na spotkaniu z dziennikarzami, Krzysztof Trofiniak, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, której podlega HSW, poinformował, że porozumienie dotyczy m.in. uzyskania przez spółkę zdolności do serwisowania armatohaubic K9. Jak mówił, obecnie tego typu prace są możliwe tylko w kwestii podwozia (jest ono bardzo podobne do tego, które jest wykorzystywane w polskim Krabie), ale wkrótce będą dotyczyć także części artyleryjskiej. Jest to o tyle istotne, że resursy części K9, które już znajdują się na wyposażeniu Wojska Polskiego, tracą ważność z końcem roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zostaną one przywrócone już w polskim zakładzie. Jak zapewnił prezes PGZ-etu, będzie to możliwe przede wszystkim dzięki temu, że HSW ma doświadczenie dotyczące obsługi armatohaubic Krab i uruchomienie pełnego serwisu K9 nie będzie wymagało wielkich inwestycji.

REKLAMA

Podpisane dziś porozumienie dotyczy także współpracy obu podmiotów przy ocenie możliwości wykorzystania polskiego podwozia Krab przy produkcji koreańskich armatohaubic K9A2 i K9A3.

List intencyjny uwzględnia także Homara-K, czyli wyrzutnie koreańskiej produkcji, zintegrowane z podwoziem firmy Jelcz. Teraz Polska ma pozyskać technologie, które pozwolą m.in. przystosować sprzęt do strzelania pociskami rakietowymi 122 mm produkowanymi przez polskie zakłady zbrojeniowe. – To bardzo ważny element, który podnosi nasze zdolności bojowe – powiedział wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda.

Wiceszef MON-u zaznaczył, że zawarte porozumienie to dowód, że polski rząd dąży do tego, aby jak najwięcej środków przeznaczanych na obronność mogło trafiać do polskich zakładów zbrojeniowych. – Dążymy do tego, aby sprzęt, który już jest w Polsce i ten, który dopiero zostanie dostarczony, a został wyprodukowany w Korei Południowej, był serwisowany w polskich zakładach zbrojeniowych. Ale dążymy również do polonizacji tego sprzętu, by następne egzemplarze z umów wykonawczych były produkowane w polskich zakładach zbrojeniowych – powiedział Bejda. – Spotkało się to z bardzo dużym zrozumieniem ze strony koreańskiej, która chce się dzielić z nami swoją wiedzą. A zaznaczę, że nie każde państwo chce tak robić – dodał. Przypomniał też, że niedawno została zawarta umowa wykonawcza na pozyskanie dla Wojska Polskiego 72 wyrzutni Homar-K, z czego pierwsze 12 zostanie wyprodukowanych w Korei, a kolejne 60 już w naszym kraju.

Porozumienie określa także zasady eksportu zarówno wyrzutni Homar-K, poszczególnych komponentów wykorzystywanych przy produkcji armatohaubic K9, jak i Krabów. Polska zamierza także zaoferować swoje usługi serwisowe innym europejskim użytkownikom sprzętu koreańskiej produkcji. – Chcemy być pewnego rodzaju hubem serwisowym. Mamy do tego kompetencje i nie zawahamy się ich użyć – powiedział Marcin Kulasek, wiceminister aktywów państwowych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. kpr. Piotr Szafarski

dodaj komentarz

komentarze

~nnnn
1715365560
a co z KRABEM ? Bedzie kosztem k2 tak po polsku
F3-20-4D-78

NATO on Northern Track
 
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Zbrodnicza farsa
Koszykarskie święto w Łodzi
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
M-ATV po polsku
Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce
Plan na szczyt
Docenić „misjonarzy”
Gortat Team vs drużyna NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
FA-50 polecą na przegląd do Bydgoszczy
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Podróż w ciemność
„Umieram jak Polak”
Eurosatory 2024 idą na rekord
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi za sterami Apache
Mistrzowie Spike`ów
„Czarownice” nad Londynem
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Eurosatory 2024: festiwal premier
Sześcioosobowe armie na start!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Siła z morza
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Terytorialsi przybliżają historię „Kruszynki”
Policjanci szkolą wojsko
Kajakarze i wioślarze na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Osiodłać krowę”
Spadochroniarze w operacji TALO
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Ameryka daje wsparcie
Czołgi K2. Made in Poland
Sztandar dla cyberwojsk
„Pierwsza Drużyna” na start
Pokazali swoją siłę
Paryskie trendy
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Borsuk w Paryżu
Incydent lotniczy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przez Dunaj do Rumunii
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
AWACS-y dostarczone

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO