Chcemy, aby Muzeum Powstania Warszawskiego było miejscem, w którym weterani dostaną należny im szacunek i społeczne uznanie – mówił Jan Ołdakowski, dyrektor MPW. – Mam nadzieję, że przed nami wiele projektów, które będziemy wspólnie realizować – dodała ppłk Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana. Deklaracje te padły po podpisaniu umowy o współpracy między placówkami.
Porozumienie o współpracy, które Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa podpisało z Muzeum Powstania Warszawskiego, zakłada realizację wspólnych projektów na rzecz weteranów i rodzin żołnierzy poległych na misjach zagranicznych, a także wspieranie wychowania patriotycznego młodzieży i kultywowanie tradycji Wojska Polskiego. – To dla nas wielki honor i zaszczyt, że możemy zacieśniać współpracę z Muzeum Powstania Warszawskiego. Mam nadzieję, że przed nami wiele projektów, które będziemy wspólnie realizować – mówiła ppłk Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana. Podkreśliła także, jak ważne jest okazywanie szacunku żołnierzom i funkcjonariuszom, którzy walczyli i walczą o bezpieczną Polskę.
– Dla nas to ważny moment – przyznał podczas uroczystości podpisania umowy Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Przypomniał, że muzeum kilkanaście lat temu nawiązało współpracę z weteranami – wspólnie z GROM-em przygotowało wystawę o spadkobiercach cichociemnych oraz o historii tej jednostki. Ekspozycję odwiedziło wówczas wielu weteranów z rodzinami.
– Chcemy, aby muzeum było taką placówką, w której weterani i ich rodziny będą traktowani specjalnie – powiedział dyrektor Ołdakowski. Zadeklarował, że będą oni zapraszani na oficjalne uroczystości, a MPW i Centrum Weterana będą także wspólnie realizowały projekty edukacyjne. Zaznaczył, że muzeum zależy na tym, aby weterani otrzymali należny im szacunek i społeczne uznanie. – To jest to, czego zazdrościmy Amerykanom, bo w USA każdy weteran jest traktowany jak ktoś wyjątkowy – wyjaśnił. W naszym kraju tak są traktowani powstańcy warszawscy i żołnierze AK. – Chcemy, by weterani, którzy narażali życie w służbie poza naszymi granicami, poczuli się ważni i docenieni, by byli następnymi – po powstańcach – w kolejce do społecznego szacunku – dodał.
Pierwszym wspólnym projektem Centrum Weterana i Muzeum Powstania Warszawskiego będzie udział weteranów wraz z rodzinami w oficjalnych obchodach 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystościach 30 lipca wezmą także udział władze państwowe oraz Warszawy, powstańcy i harcerze. – Chcemy, aby weterani stali się częścią każdej ważnej uroczystości, aby poczuli, że Rzeczpospolita o nich pamięta. Chcemy dać przykład innym placówkom – podkreślił dyrektor Ołdakowski.
autor zdjęć: PKW KFOR, Centrum Weterana
komentarze