moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Borsuk w Paryżu

Wprawdzie na tegorocznym salonie przemysłu obronnego w Paryżu nie ma polskiego pawilonu narodowego, ale stoiska rodzimych firm budzą spore zainteresowanie zwiedzających. Największe na tegorocznych Eurosatorach polskie stoisko zorganizowała Polska Grupa Zbrojeniowa, która postawiła na promocję nowego bojowego pływającego wozu piechoty Borsuk.

Zrzeszająca kilkadziesiąt firm obronnych Polska Grupa Zbrojeniowa jest nie tylko największym narodowym holdingiem specjalizującym się w produkcji, serwisie oraz naprawach sprzętu wojskowego i uzbrojenia, ale również jednym z wyróżniających się podmiotów w Europie. Spółki tworzące Grupę Kapitałową PGZ mają w portfolio m.in. materiały wybuchowe, środki bojowe i amunicję (od małokalibrowej poprzez artyleryjską i czołgową, aż po pociski rakietowe), broń strzelecką, wyposażenie indywidualne żołnierza, systemy optoelektroniczne, radary, a także różnego typu pojazdy czy sprzęt dla wojsk artyleryjskich.

 

REKLAMA

Stawiamy na Borsuka

Na tegorocznych targach w Paryżu wiodące spółki PGZ prezentują szeroką gamę swoich produktów, ale – jak podkreśla Marcin Idzik, członek zarządu PGZ SA – Grupa zdecydowała, że w sposób szczególny będzie promować jeden ze swoich topowych wyrobów – nowy bojowy pływający wóz piechoty Borsuk. – To jest wóz wyjątkowy, który wyprzedza swoimi rozwiązaniami technicznymi każdy inny światowy produkt tej klasy. Na jego przykładzie chcemy pokazać, jakim dysponujemy potencjałem, jakie mamy możliwości rozwojowe – wyjaśnia Marcin Idzik. – Borsuk idealnie nadaje się do prezentacji zdolności PGZ-etu do kastomizacji uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Mamy świadomość, że w obecnej konfiguracji Borsuk został stworzony w odpowiedzi na potrzeby polskiej armii, ale możemy go w bardzo szerokim zakresie dostosować do oczekiwań kontrahentów zagranicznych i właśnie to chcemy pokazywać na Eurosatorach – tłumaczy Marcin Idzik.

W Paryżu szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się mosty towarzyszące Daglezja, bo takiego produktu poszukuje kilka państw, a także system minowania narzutowego na pojeździe Jelcz Baobab, który również jest na listach zakupowych wielu europejskich armii. Zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się również systemy uzbrojenia sprawdzone w Ukrainie, czyli armatohaubice Krab, moździerze Rak oraz przenośne zestawy rakietowe Piorun.

Nie tylko PGZ…

W paryskim centrum wystawienniczym obecna jest także Grupa WB, która oferuje m.in. rozwiązania stosowane podczas działań zbrojnych w Ukrainie. – Jesteśmy w pierwszej dziesiątce największych na świecie producentów systemów bezzałogowych. Na targach Eurosatory skupiliśmy się na bezzałogowcach, ale w rozumieniu ekosystemu, który łączy w sobie cechy rozpoznawcze i cechy uderzeniowe – wyjaśnia Remigiusz Wilk, dyrektor ds. komunikacji Grupy WB, której wiodącą spółką jest WB Electronics. Remigiusz Wilk podkreśla, że Grupa WB oferuje rozwiązania niejako skrojone pod potrzeby klienta, od tych wielowarstwowych, jak np. Gladius, po prostsze i tańsze rozwiązania dla odbiorców dysponujących mniejszymi środkami.

Na polskich stoiskach w Paryżu często prezentuje się kilka firm. Na wspólne stoisko zdecydowały się np. spółki Jakusz, AMZ-Kutno oraz Łukasiewicz PIAP. Ten ostatni promuje na targach lądowego robota Hunter z nową wieżą, AMZ-Kutno – pojazd rozpoznawczy Bóbr-3, a kościerski Jakusz – najnowszy pojemnik do transportu materiałów niebezpiecznych i wybuchowych Paula.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: PGZ, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Oczy na Kijów
 
Śmierć przyszła po wojnie
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Wracajcie z medalami!
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Mark Rutte pokieruje NATO
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Sportowa rywalizacja weteranów misji
„Operacja borelioza”
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Szpital u „Troski”
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
RBN przed szczytem NATO
Czujemy się tu jak w rodzinie
Jak usprawnić działania służb na granicy
Roczny dyżur spadochroniarzy
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Z parlamentu do wojska
Za zdrowie utracone na służbie
Feniks – następca Mangusty?
Pancerniacy trenują cywilów
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Włoski Centauro na paryskim salonie
Spadochroniarze na warcie w UE
Lato pod wodą
Olimp gotowy na igrzyska!
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Formoza. Za kulisami
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Prezydent Zełenski w Warszawie
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Serwis bliżej domu
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
The Suwałki Gap in the Game
Polsko-litewskie konsultacje
Szkolenie na miarę czasów
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Na ratunek… komandos
Pancerny sznyt
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Walka – tak, ale tylko polityczna

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO