moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Eurosatory 2024: festiwal premier

Śmigłowiec uderzeniowy AW249 to najnowszy produkt koncernu Leonardo. Francuzi razem z Niemcami chwalą się swoją wizją czołgu Leopard 2 i pakietami modernizacyjnymi do czołgu Leclerc. Jest też brytyjski system przeciwlotniczy Tridon Mk2 i nowa wersja włoskiego wozu Centauro. Na paryskich targach Eurosatory trwa festiwal zbrojeniowych premier!

Brytyjski Tridom Mk2.

Eurosatory, największa na świecie wystawa przemysłu obronnego, to dla firm idealna arena do zaprezentowania po raz pierwszy nowego uzbrojenia i sprzętu wojskowego. W tym roku organizatorzy paryskich targów jeszcze przed ich rozpoczęciem zapowiadali, że wystawcy przygotowali ponad pięćset premier. I rzeczywiście, nowości tu pod dostatkiem.

REKLAMA

Włoska konkurencja dla Apache’a

Choć każdy zwiedzający Eurosatory ma swoje preferencje tematyczne, to pojawiło się tu kilka premier, obok których żaden z gości nie powinien przejść obojętnie. Niewątpliwie do tej grupy zalicza się zaprezentowany w Paryżu, po raz pierwszy publicznie, najnowszy śmigłowiec uderzeniowy AW249. Maszyna ta opracowywana jest na zlecenie włoskiej armii przez koncern Leonardo w ramach programu NEES – Nuovo Elicottero da Esplorazione e Scorta.

Uderzeniowy AW249.

Śmigłowiec, którego dwuosobowa załoga siedzi w kabinie w układzie tandemowym, ma osiągać prędkość maksymalną około 300 km/h, a jego zasięg to około 700 km. Maszyna dysponuje – jak zapewnia producent – bardzo szeroką paletą pocisków i rakiet.

Pierwszy prototypowy AW249 został zbudowany dwa lata temu, a obecnie cztery egzemplarze (włącznie z tym pokazywanym w Paryżu) przechodzą testy i badania we włoskiej armii. Włosi chcą bowiem, by nowy AW249 już w 2027 roku zastąpił wysłużone i przestarzałe śmigłowce A129 Mangusta.

Pancerne nowinki

Eurosatory mają zdecydowanie bardziej „lądowy” charakter niż druga co do wielkości impreza wystawiennicza branży obronnej, czyli londyńskie DSEi, w Paryżu zadebiutowało więc wiele pojazdów. Bardzo dużo uwagi zwiedzających przyciąga stoisko niemiecko-francuskiego koncernu KNDS (holding niemieckiej firmy KMW oraz francuskiej grupy Nexter). KNDS, który ma w swoim portfolio nie tylko czołgi Leopard 2 i Leclerc, zaprezentował na Eurosatorach swoją wizję rozwoju obu tych konstrukcji oraz czołgu „przyszłości”.

KNDS - Leopard 2 A-RC 3.0.

W nawiązaniu do Leoparda 2 koncern KNDS proponuje wóz oznaczony jako Leopard 2 A-RC 3.0. Według zapewnień producenta, czołg ten powstał m.in. na bazie wniosków z wojny w Ukrainie i jest o kilkanaście ton lżejszy od Leoparda 2A7+. I jak przekonują konstruktorzy, redukcja masy nie odbyła się kosztem jakości opancerzenia, a wręcz przeciwnie. Pancerz został tak przeprojektowany, że zwiększa o 15% skuteczność ochrony załogi.

Jeśli chodzi o czołgi Leclerc, to KNDS przygotował dla nich nowy system wieżowy, który jest uzbrojony w armatę kalibru 140 mm. Wieża ta – o ile francuska armia nie będzie chciała jej wykorzystać do modernizacji obecnie używanych Leclerców – ma być podstawą do stworzenia czołgu nowej generacji, nad którym pracuje francusko-niemiecki koncern.

Włoskie wsparcie ogniowe

Na paryskich targach daje się zauważyć bogata oferta różnego typu transporterów opancerzonych. Szczególnie imponującą ich kolekcję przywieźli na Eurosatory Turcy. Koncern Otokar pokazuje aż osiem różnego typu pojazdów, w tym bezzałogowe. Choć stoisko włoskiego koncernu Società CIO, czyli konsorcjum spółek Iveco Defence Vehicles i OTO Melara, nie jest tak imponujące, to wywołuje równie duże, jeśli nie większe zainteresowanie zwiedzających.

Jedna z targowych nowości Centauro II.

O ile tureckie wozy już zdążyły pokazać się publicznie, to Włosi zaprezentowali na targach absolutną nowość – najnowszą wersję używanego przez tamtejszą armię wozu wsparcia ogniowego Centauro. Model Centauro II 3.0 został wyposażony w ulepszony system kierowania ogniem, dzięki któremu można z niego strzelać amunicją programowalną. Pojazd otrzymał również nowocześniejszy zespół napędowy, co sprawia, że może się poruszać z prędkością ponad 110 km/h.

Przedstawiciele koncernu zapewniają, że choć prezentowany na targach Centauro II 3.0 uzbrojony jest w 120 mm armatę, mogą zamawiającemu dostarczyć także system wieżowy uzbrojony w działo mniejszego kalibru – 105 mm.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Silniejsza obecność sojuszników z USA
 
Wracajcie z medalami!
Za zdrowie utracone na służbie
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na ratunek… komandos
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Walka – tak, ale tylko polityczna
Śmierć przyszła po wojnie
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Spadochroniarze na warcie w UE
Z parlamentu do wojska
Oczy na Kijów
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Czujemy się tu jak w rodzinie
Feniks – następca Mangusty?
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Szkolenie na miarę czasów
Prezydent Zełenski w Warszawie
„Armia mistrzów” – sporty wodne
RBN przed szczytem NATO
Olimp gotowy na igrzyska!
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Polsko-litewskie konsultacje
„Operacja borelioza”
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Lato pod wodą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Serwis bliżej domu
Mark Rutte pokieruje NATO
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Formoza. Za kulisami
Szpital u „Troski”
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Włoski Centauro na paryskim salonie
Roczny dyżur spadochroniarzy
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Pancerny sznyt
Pancerniacy trenują cywilów
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Sportowa rywalizacja weteranów misji
The Suwałki Gap in the Game
Jak usprawnić działania służb na granicy
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO