„I Ty możesz zostać żołnierzem NATO” to tytuł programu szkoleń proobronnych, których sfinansowanie planuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Ich uczestnicy poznają m.in. zasady bezpiecznego posługiwania się bronią palną i przejdą trening na strzelnicy. Oferty można nadsyłać do 8 września, a zajęcia muszą być przeprowadzone w czwartym kwartale tego roku.
Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o otwarciu konkursu na realizację cyklu szkoleń „I Ty możesz zostać żołnierzem NATO – szkolenia strzeleckie i proobronne – 25 lat obecności w Sojuszu”. Podmioty chcące ubiegać się o dofinansowanie muszą dysponować wykwalifikowaną kadrą oraz posiadać doświadczenie w organizacji przedsięwzięć podobnego rodzaju, prowadzić działalność statutową w tym zakresie i przedstawić w ofercie szczegółowy program kursu. Uczestnikami takich szkoleń mogą być osoby pełnoletnie lub uczniowie szkół ponadpodstawowych. Realizacja tego zadania ma w ocenie MON-u promować w społeczeństwie służbę wojskową, rozwijać wiedzę i umiejętności praktyczne przydatne w procesie rekrutacji do wojska oraz wspierać odbudowę systemu rezerw osobowych. Łączny budżet konkursu to 1,4 mln zł.
Zaproponowany resortowi obrony program musi się składać z trzech części: zajęć na temat historii, roli oraz znaczenia Polski w NATO, warsztatów dotyczących podstawowych umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią palną oraz co najmniej dwóch różnych szkoleń proobronnych.
W trakcie warsztatów kursanci poznają teoretyczne podstawy posługiwania się bronią, m.in. budowę i zasady działania broni, zasady bezpiecznego posługiwania się nią czy sposoby konserwacji. Nauczą się przyjmować postawę strzelecką, umiejętnie dobywać broń, celować i kontrolować oddech. Przejdą także praktyczny trening na strzelnicy, obejmujący strzelanie z broni krótkiej, karabinka oraz strzelby.
Firmy zainteresowane prowadzeniem cyklu muszą również zapewnić organizację co najmniej dwóch różnych szkoleń proobronnych. Mogą to być np. treningi terenoznawstwa i topografii wojskowej, przetrwania w terenie, warsztaty dotyczące budowy zestawu wyposażenia indywidualnego (do walki lub bytowania) czy kurs obrony przed bronią masowego rażenia.
Oferty można nadsyłać do 8 września, a szkolenia muszą być przeprowadzone w terminie od 14 października do 31 grudnia 2024 roku. Dodatkowych informacji o konkursie udziela Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, a pełna treść ogłoszenia dostępna jest na stronach Ministerstwa Obrony Narodowej.
autor zdjęć: DGRSZ, 10 Opolska Brygada Logistyczna
komentarze