moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

MSPO 2024 – czas start!

Nowa gąsienicowa wersja automatycznego 122-mm moździerza Rak. Samobieżny artyleryjski system przeciwlotniczy oparty na armacie OSU-35. Sajna oraz Warta, czyli najnowsze polskie radary dedykowane do systemów Wisła i Narew – to tylko niektóre z nowości, jakie zostaną zaprezentowane na XXXII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Dziś pierwszy dzień targów.

Stolica województwa świętokrzyskiego na prawie tydzień znajdzie się w centrum uwagi wiodących firm zbrojeniowych z całego świata. Dziś rusza XXXII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. To jedne z największych targów zbrojeniowych, które odbywają się w Europie. W tym roku do Kielc przyjechało aż 769 wystawców – firm oraz instytucji naukowo-badawczych – z 34 państw. To rekord kieleckiego salonu! Przypomnijmy, w ubiegłym roku było 711 wystawców.

 

REKLAMA

Międzynarodowy wymiar

Choć na targach najwięcej będzie krajowych podmiotów (jest ich ponad 400), to MSPO z roku na rok przyciąga coraz więcej firm z całego świata. Tym razem najliczniej mają być reprezentowane Stany Zjednoczone – prawie 65 przedsiębiorstw. Na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania – 34 firmy, potem Niemcy – 33, natomiast Australia i Kanada – po 31. Tegoroczne targi przyciągnęły także przedsiębiorstwa z Europy Środkowo-Wschodniej. Swoje produkty prezentuje 14 firm z Węgier, 13 ze Słowacji, 11 z Estonii oraz 10 z Czech.

Światową renomę MSPO potwierdza lista zagranicznych gości, którzy zapowiedzieli udział w imprezie. Targi odwiedzą między innymi: Stacy Cummings, szefowa natowskiej Agencji Zakupowej; Ołeksandr Kamyszyn, minister Przemysłu Strategicznego Ukrainy; Jong Gun Seok, szef koreańskiej agencji DAPA; Anatolie Nosatîi, minister Obrony Republiki Mołdawii oraz Maria Eagle, minister ds. zamówień publicznych i przemysłu w dziedzinie obronności Wielkiej Brytanii. Na kieleckim salonie pojawią się również ambasadorzy m.in. Australii, Francji, Grecji, Kanady, Turcji, Norwegii czy Szwecji.

Ukraina – gość specjalny

Od dwudziestu lat organizatorzy MSPO przyznawali jednemu krajowi status państwa wiodącego, co wiązało się z przywilejem organizacji wystawy narodowej. W tym roku z przyczyn organizacyjnych nie będzie takiego wyróżnienia. W zamian za to Targi Kielce wspólnie z resortem obrony narodowej postanowiły zaprosić Ukrainę jako „gościa specjalnego”. Firmy zbrojeniowe z tego kraju będą miały okazję zaprezentować swoją ofertę nie tylko na specjalnie wydzielonych stoiskach, ale również podczas Ukraińsko-Polskiego Forum Przemysłu Obronnego (4 września) oraz panelu polsko-ukraińskich spotkań bilateralnych, w których chce wziąć udział około 50 firm z Ukrainy oraz 35 polskich spółek.

Targowe nowości

Tradycją Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego jest, że wiele firm zbrojeniowych i podmiotów naukowo-badawczych właśnie w Kielcach po raz pierwszy pokazuje publicznie swoje najnowsze wyroby. Zdecydowanie najwięcej targowych premier przygotowała Polska Grupa Zbrojeniowa, która jest strategicznym partnerem MSPO i która w tym roku promuje produkty pod hasłem „Sprawdzone w boju”.

Na stoisku Grupy znajdziemy m.in.: najnowszą gąsienicową wersję automatycznego 122-mm moździerza Rak, samobieżny artyleryjski system przeciwlotniczy oparty na armacie OSU-35, opracowane przez PIT-Radwar radary dedykowane do systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych o kryptonimach Sajna i Warta, najnowszą wersję modułowego karabinka Grot, elementy wyposażenia osobistego z programu „Tytan”, pojazd Heron 6×6 w wersji wozu dowodzenia.

Sporo nowości trafiło na stoiska krajowych instytucji naukowo-badawczych. Wojskowa Akademia Techniczna prezentuje m.in. system modularnych układów kwantowej kryptografii optycznej oraz mobilne stanowisko laboratoryjne walki radioelektronicznej – MSL-WRE. Natomiast Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych pokazuje m.in. dedykowaną do BSP klasy minigłowicę optoelektroniczną ZJAWA-1, a także system amunicji krążącej STRIKER.

Na tegorocznym MSPO obecne są również polskie, prywatne firmy z branży obronnej. Lider w tym zakresie, skupiająca ponad dwadzieścia spółek Grupa WB, po raz pierwszy zaprezentuje publicznie m.in. bezzałogowe systemy uderzeniowe Warmate 20 i Warmate 50 oraz rozpoznawczy system Warmate TL-R.

Z kolei na stoisku konkurencyjnej firmy z branży teleinformatycznej, Transbitu, zobaczymy m.in. radiolinię cyfrową R-460AM, radiostację szerokopasmową R-450C-01 oraz linki radiowe do samolotów bezzałogowych (UAV Radio Data Link).

Jubileuszowa wystawa

Od 25 lat w ramach MSPO polska armia organizuje Wystawę Sił Zbrojnych RP. Tegoroczna wystawa, za której przygotowanie odpowiada Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, odbywa się pod hasłem „25 lat Polski w NATO – 25 lat bezpieczeństwa”. Dla zwiedzających targi będzie to okazja, by obejrzeć z bliska lub dowiedzieć się czegoś więcej o najnowszym sprzęcie i uzbrojeniu WP. Chodzi m.in. o czołgi Leopard, Abrams, K2, kołowe transportery opancerzone Rosomak, armatohaubice Krab i K9, moździerze Rak, mosty Daglezja, wozy zabezpieczenia technicznego, wyrzutnie rakietowe Homar-K i Homar 1, różnego typu ciężarówki, drony, wyposażenie osobiste, karabiny i pistolety.

Konferencje i sympozja

Podobnie jak w poprzednich latach, także i w tym roku targom będą towarzyszyć konferencje naukowe, seminaria i sympozja, w których wezmą udział wojskowi, naukowcy i przedstawiciele przemysłu zbrojeniowego z kraju i zagranicy. Już dziś (3 września) Instytut Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Targi Kielce zapraszają na konferencję „Współpraca przedsiębiorstw sektora obronnego z cywilnymi przedsiębiorstwami i jednostkami badawczo-rozwojowymi”. Również we wtorek Politechnika Warszawska organizuje konferencję „Kierunki rozwoju polskiego sektora bezpieczeństwa i obronności oraz ramy jego finansowania w najbliższych latach”.

Drugiego dnia imprezy, 4 września, Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej zapraszają przedstawicieli przemysłu na seminarium na temat współpracy z armią USA stacjonującą w Polsce. Z kolei Politechnika Świętokrzyska zachęca do uczestnictwa w II Konferencji Naukowej „Nauka dla Obronności i Bezpieczeństwa MSPO 2024”. Tego dnia Akademia Sztuki Wojennej zorganizuje też debatę ekspercką „Współczesna koncepcja strategiczna NATO – perspektywy współpracy po rozszerzeniu Sojuszu”.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało szkolenie na temat warunków, zasad i możliwości realizacji zamówień na towary i usługi ogłaszane przez instytucje międzynarodowe (5 września).

WIW zaprasza!

Na MSPO nie mogło zabraknąć Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Na stoisku D-71 (hala D) zwiedzający znajdą nasze czasopisma, w tym najnowsze, wrześniowe wydanie „Polski Zbrojnej” z dodatkiem specjalnym przygotowanym z okazji targów, „Przegląd Sił Zbrojnych” oraz „Bellonę”.

XXXII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach potrwa do 6 września. Wystawa jest otwarta 3, 4 i 5 września w godzinach od 10.00 do 17.00, a 6 września od 10.00 do 15.00. Natomiast 7 września będzie można obejrzeć (bezpłatnie) Wystawę Sił Zbrojnych RP. Wojsko zaprasza w godzinach od 10.00 do 17.00.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Przetrwać z Feniksem
 
Wicepremier Kosianiak-Kamysz w Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Polacy łamią tajemnice Enigmy
Polacy pobiegli w „Baltic Warrior”
Rozgryźć Czarną Panterę
Symulator w nowej odsłonie
PGZ – kluczowy partner
Co może Europa?
Rosomaki i Piranie
Arcelin – cud, który może się zdarzyć tylko raz
Morze ruin, na których wyrosło życie
Z życzeniami na 105. urodziny powstańca warszawskiego!
Szef MON-u spotkał się z wojskowymi dyplomatami
Siedząc na krawędzi
Statuetki Benemerenti przyznane po raz trzydziesty
Olympus in Paris
Wielofunkcyjna koparka dla saperów
Atak na cyberpoligonie
Synteza, czyli cios w splot słoneczny Rzeszy
Turecki most dla Krosnowic
Kluczowy partner
„Ferie z WOT” po raz siódmy
Granice są po to, by je pokonywać
Bez kawalerii wojny się nie wygrywa
Eurokorpus na czele grupy bojowej UE
Ciężki BWP dla polskiego wojska
Wielka gra interesów
Minister wyznaczył szefa Inspektoratu Wsparcia
Zmiana warty w PKW Liban
Zmiany w prawie 2025
Z Jastrzębi w Żmije
Okręty rakietowe po nowemu
„Popcorny” niemile widziane
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Turecki most nad Białą Lądecką
Bałtyk – kluczowy akwen dla NATO
„Polska Zbrojna” dla Orkiestry
Dziki zachód na wschodzie II RP
Wojsko wraca do Gorzowa
14 lutego Dniem Armii Krajowej
Nowe łóżka dla szpitala w Libanie
„Cel Wisła”, czyli ku starciu cywilizacji
Na zagraniczne kursy razem z rodziną?
Zrobić formę przed Kanadą
Rosja prowadzi przeciw Polsce wojnę informacyjną
Mistrzyni Uniwersjady z „armii mistrzów”
Nie walczymy z powietrzem
Spotkanie Grupy E5 w Polsce
NATO rozpoczyna nową operację na Bałtyku
Rosomaki w rumuńskich Karpatach
Co się zmieni w ustawie o obronie ojczyzny?
Less Foreign in a Foreign Country
Umowa dla specjalistów z Grudziądza
Polska w gotowości
Na nowy rok – dodatek stażowy po nowemu
Roboty w Fabryce Broni „Łucznik”
Cele polskiej armii i wnioski z wojny na Ukrainie
Czworonożny żandarm w Paryżu
Żołnierze górą w głosowaniu na sportowca 2024 roku
Żołnierze usuwają zniszczone przez wodę budynki
Najtrudniej utrzymać się na szczycie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Biegający żandarm
Żołnierze WOT-u z Wrocławia u kombatantów z Armii Krajowej
Snowboardzistka z „armii mistrzów” najlepsza na stoku w Scuol

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO