moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Historia I wojny na unikatowym szlaku

Fronty wojenne to nie są zamknięte karty historii, dziś tworzy się na ich podstawie oferty edukacyjno-turystyczne. W setną rocznicę wybuchu I wojny światowej otwarty zostanie unikatowy projekt – Szlak Frontu Wschodniego – wielkiego konfliktu zbrojnego, który trwał od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 roku.

Wymarsz Pierwszej Kompanii Kadrowej do Kongresówki - zdobycie Kielc

– Prace nad nim właściwie dopiero się zaczęły, a otwarcie Szlaku Frontu Wschodniego I wojny światowej nastąpi w 2014 roku. To duża inwestycja i mamy nadzieję, że będzie także dużą atrakcją – mówi Małgorzata Czapla z Departamentu Turystyki, Sportu i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Szlak będzie łączył muzea, pola bitew, koszary, twierdze i zachowane okopy, a także wojenne cmentarze. Ma biec z północy na południe, przez województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie oraz lubelskie. Celem projektu jest przywrócenie pamięci o żołnierzach poległych w armiach zaborczych oraz wykreowanie nowej atrakcji turystycznej.

Pierwszy etap szlaku buduje Małopolska. Pozyskała na ten cel 5 mln zł z Unii Europejskiej. Całkowita wartość projektu przekracza 6,6 mln zł. Szlak małopolski będzie miał 455 km długości. Złoży się na niego trasa samochodowa przebiegająca przez 37 miejscowości związanych z walkami I wojny światowej. Obejmie m.in. krakowskie Oleandry, skąd 6 sierpnia 1914 roku wyruszyła I Kompania Kadrowa, rozpoczynając polską walkę o niepodległość, a także trasę przemarszu kompanii Józefa Piłsudzkiego, forty Twierdzy Kraków, Muzeum Lotnictwa w Krakowie, pałac Książ Wielki, w Tarnowie siedziby garnizonów austriackiego i rosyjskiego oraz koszary i szpital wojskowy. Do tego Dąb Wolności na plantach w Nowym Sączu, posadzony w 1918 roku jako symbol odzyskania wolności, dwór w Marcinkowicach i dom w Limanowej, w których przebywał Piłsudski.

– Powstaną trzy pętle tematyczne, wytyczając nowe możliwości wędrowania śladami historii z I wojny światowej po powiecie gorlickim, powiecie tarnowskim oraz gminie Klucze – podkreślał starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz.

Bitwa pod Gorlicami, zwana też Małym Verdun

Te trzy pętle są związane z najważniejszymi epizodami frontu, każda z innym okresem wojny i w inny sposób prezentuje działania wojenne oraz ich skutki. Pierwsza pętla to „Bitwa gorlicka”. W jej ramach powstaną między innymi: ścieżka edukacyjno-rekreacyjno-sportowa u podnóża kasztelu w Szymbarku i kino plenerowe prezentujące filmy wojenne. Jednym z pomysłów jest też utworzenie w Szymbarku placu zabaw dla dzieci „Poligon małego cwancyngiera” w formie obozu wojskowego i plenerowa ekspozycja sztabu dowodzenia 11 Armii Niemieckiej generała Augusta von Mackensena. Atrakcją być może będzie także możliwość podziwiania panoramy regionu z lotu ptaka. Balon, który podczas I wojny światowej pozwalał podglądać działania wrogich wojsk, teraz posłuży jako platforma widokowa. Odbudowana zostanie gontyna na jednym z największych cmentarzy wojennych – nr 123 w Łużnej. Wyremontowany będzie cmentarz Konieczna Beskidek.

Pętla druga to „Cmentarze wojenne powiatu tarnowskiego”, a trzecia – „Bitwa pod Krzywopłotami”, gdzie w lasach wciąż znajduje się wiele zarośniętych okopów. Będzie przewoźna wystawa o historii frontu wraz z pokazem multimedialnym oraz strona internetowa szlaku, mapy i przewodnik.

Na szlaku odbywać się będą rekonstrukcje historyczne. A największym widowiskiem batalistycznym już dziś jest bitwa pod Gorlicami, odgrywana 2 maja w rocznicę tzw. Małego Verdun. W 2015 roku przypadnie setna rocznica tej bitwy. Francuskie Verdun jest powszechnie znane i przyciąga corocznie tysiące turystów. Małopolska chce spopularyzować to gorlickie i zainteresować nim nie tylko pasjonatów historii militarnej, lecz wszystkich zainteresowanych turystyką kulturową. Szlaki tematyczne i produkty niszowe coraz bardziej liczą się bowiem na rynku turystycznym. – Powoli zbliża się setna rocznica tych wydarzeń, a naszą powinnością jest upamiętnianie poległych i prowadzenie działań edukacyjnych. Ten projekt daje szansę na zrealizowanie czegoś bardzo ważnego, co może przyciągać tu mieszkańców całej Europy – zaznaczył marszałek Marek Sowa podczas uroczystego podpisana umowy na dofinansowanie projektu.

Bernadeta Waszkielewicz

autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze


Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
 
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Na straży nieba
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zawsze gotowi do pomocy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Pierwsza Drużyna” na start
Krwawa noc pośród puszczy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Serwis K9 w Polsce
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Nowe zadania szefa SKW
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Więcej hełmów dla żołnierzy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Mobilne dowodzenie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
By Polska była bezpieczna
They Will Check The Training Results in Combat
NATO on Northern Track
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Flota Bayraktarów w komplecie
Pływacy i maratończycy na medal
Pytania o europejską tarczę
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Układ nerwowy Mieczników
Abramsy w pętli
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polki pobiegły po srebro!
Ameryka daje wsparcie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wioślarze i triatlonistka na podium
Śladami ojca
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Cień atomowej zagłady
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO