Fragmenty kadłuba samolotu CASA, który w 2008 roku rozbił się pod Mirosławcem, trafią do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Władze starostwa powiatowego chcą w ten sposób upamiętnić oficerów Sił Powietrznych poległych w katastrofie. Wystawę będzie można zwiedzać od 12 września.
Późnym wieczorem 23 stycznia w 2008 roku samolot transportowy CASA C295-M o numerze 019 podchodził do lądowania na wojskowym lotnisku w Mirosławcu. Pogoda była zła. Na lotnisku nie działały przyrządy do naprowadzania. Podczas podchodzenia do lądowania doszło do nadmiernego przechylenia maszyny. O godzinie 19.07 maszyna runęła na ziemię. W katastrofie zginęło 20 osób. Czterech członków załogi i szesnastu pasażerów, m.in.: gen. bryg. pil. Andrzej Andrzejewski, płk Jerzy Piłat, ppłk Zdzisław Cieślik i ppłk Zbigniew Książek.
Pięć lat po tragedii władze starostwa powiatowego w Kołobrzegu postanowiły uczcić pamięć ofiar. Część kadłuba samolotu CASA trafi więc na ekspozycję w Muzeum OrężaPolskiego. – Pozostałości samolotu Agencja Mienia Wojskowego wystawiła na sprzedaż. Kupiła je firma, która chciała je zezłomować. W efekcie bezpowrotnie utracilibyśmy tę ważną pamiątkę – mówi Tomasz Tamborski, starosta kołobrzeski, pomysłodawca projektu. – Aby tak się nie stało, wspólnie z kołobrzeską firmą Bastion odzyskaliśmy kilka w miarę dobrze zachowanych fragmentów samolotu – wyjaśnia.
Już wkrótce goleń samolotu z kołem, drzwi ewakuacyjne oraz fragmenty poszycia kadłuba z oknem trafią na wystawę.
– Muzeum to odpowiednie miejsce na tego rodzaju pamiątki – uważa ppłk Artur Goławski, rzecznik prasowy Dowództwa Sił Powietrznych. Wystawa pozwoli zachować w pamięci żołnierzy, którzy polegli w tej katastrofie.
Nowe eksponaty wzbogacą istniejącą od czterech lat wystawę poświęconą polskiemu lotnictwu wojskowemu. – W naszych zbiorach znajdują się już między innymi mundury i odznaczenia pilotów, którzy zginęli pod Mirosławcem. Przekazały je ich małżonki – mówi Paweł Pawłowski, dyrektor kołobrzeskiego muzeum.
Ofiary katastrofy pod Mirosławcem upamiętania pomnik, który został odsłonięty 30 marca 2008 roku w okolicy lotniska. Głównym jego elementem jest głaz z tablicą, na której znajdują się nazwiska poległych pilotów. Obok ustawiono drewniany krzyż i statecznik z rozbitego samolotu z ocalałym numerem taktycznym 019.
* * * * *
Muzeum Oręża Polskiego ma cztery oddziały: Historii Miasta, XV Kamienicę Kupiecką, Skansen Morski w Porcie Rybackim oraz oddział Dziejów Oręża Polskiego. Ten ostatni ma najbogatszy w Polsce zbiór uzbrojenia, wyposażenia i umundurowania żołnierzy polskich z czasów I i II wojny światowej, a także kolekcje broni strzeleckiej, orderów, odznaczeń i pamiątkowych odznak. Można też oglądać pojazdy wojskowe, samoloty i broń pancerną, eksponowane w sali techniki oraz na wystawie plenerowej. Rocznie placówkę odwiedza niemal 130 tysięcy osób.
autor zdjęć: arch. DPI MON
komentarze